Na přelomu září a října, o víkendu 30. 9. a 1.10., se opět otevřou dveře a vrata jindy zavřených budov, jak těch starých, tajemných a pozapomenutých, tak i těch nejnovějších, plných nových technologií a tvořících nové dominanty měst. Pořádající spolek KRUH kladoucí důraz na kvalitní současnou architekturu si jako inspiraci pro letošní sedmý ročník zvolil téma vody, lidí a města.

Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny, ale také další pozoruhodné stavby nové i historické, od industriálních komplexů po rodinné domy. To vše vám pomohou najít a objasnit ve více než 60 městech architekti, urbanisté, historici i další odborníci. Kromě mimořádně zajímavých nahlédnutí do historie a současnosti vás čekají také pohledy na město a vodu z několika atypických úhlů a míst, jako jsou např. sedla bicyklů, lodní paluby, jindy nepřístupné cesty i ptačí perspektiva. Určitě vás zaujmou také různé besedy a rodinné workshopy. Festival představí kromě staveb, které jsou přímo spojené s vodou, i současnou architekturu, industriální, historicky cenné a sakrální stavby.

Z bohatého programu si můžete vybírat ve více než šesti desítkách měst a obcí. Například v Praze si nábřeží Vltavy prohlédnete z paluby lodi, navštívíte známou Engelovu vodárnu v Podolí a dozvíte spoustu zajímavého o zaniklém pražském lázeňství. Ve Vimperku se seznámíte s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, zatímco v Táboře vás čeká netradiční cesta vody z nádrže Jordán do města. K tomu patří nejen exkurze ke spodní výpusti této nádrže, ale i atraktivní přívozy a průchod potrubím.  Můžete se seznámit s protipovodňovými opatřeními v Olomouci, s „mapou vody“ v Pardubicích, která byla speciálně vytvořená pro festival, čistírnou odpadních vod v Písku, plaveckým bazénem v Prachaticích i fenoménem Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se můžete projet na loďkách, zatímco bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.

Z původně jednodenní akce oslavující Mezinárodní den architektury se díky spolupráci s celou řadou místních institucí i iniciativ stala několika denní přehlídka s bohatým programem. Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech už od 28. září do 5. října 2017. Většina akcí v rámci Dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou, vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou či výlety autobusem na různých místech ČR.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner