Obnovená značka Čezeta zaregistrovala svůj nový model 506 na ministerstvu dopravy a jedná se tak o první elektromobil sériově vyráběný v České republice. Řídit ji můžete i s řidičským průkazem na auto.

Nová Čezeta 506 aktuálně prochází finální částí homologačních testů, obdržela číslo globální evropské homologace a první kusy budou brzy připravené pro své majitele. Model 506 je homologovaný v kategorii L3e, tedy pro řidičské oprávnění A1, A, nebo B.

Elektroskútr s globálními ambicemi

Čezeta 506 je elektrický skútr, který v sobě spojuje legendární design československého motocyklu z roku 1957 a nejmodernější technologie.

“Žijeme v úžasné době, pokud chcete vstoupit na nový trh a ten trh jako takový vystavět. Dnes máme příležitost vybudovat novou značku typu Honda nebo Kawasaki, které tady dominovaly posledních 50 let,” uvedl před časem v rozhovoru pro Forum24 Neil Eamonn Smith, zakladatel obnovené Čezety.

Jeho plány se slavnou značkou přesahují Českou republiku. “Uvedu jeden příklad za všechny: v Japonsku žije 100 milionů lidí a je tam obrovská přelidněnost. My přicházíme s naprosto jedinečným designem, abychom je dokázali oslovit. Tohle je pro ně perfektní a zároveň unikátní dopravní prostředek,” řekl Smith.

Vysoký výkon a použitelný dojezd

Ve své nejvyšší konfiguraci nabízí Čezeta 506 výkon 11 kW čili 15 koní, točivý moment 186Nm je dostupný od nuly. To z ní dělá jeden z nejvýkonnějších skútrů na trhu, který můžete řídit i s řidičským oprávněním pro osobní automobil.

Dojezd vrcholové verze Čezety je přes 150 km v běžném provozu. Nabití trvá 3,5 hodiny z běžné domácí zásuvky.

“Teď se chceme zaměřit na vylepšování technických řešení pod kapotou, třeba ještě vylepšit nabíjení a další technická řešení. Také vyvíjíme přívěs, což je další věc, která navazuje na minulost Čezety. Ten má dvě využití: můžete v něm vozit další zavazadla, ale dají se v něm vézt také další baterie. Tím dokážeme zvýšit dojezd až na 250 km,” uvedl dříve Smith.

Elektrická Čezeta je osazena značkovými komponenty, jako jsou brzdové pumpy Beringer, palubní přístroje Smiths, doplňky Rizoma, nebo řídící regulátor Sevcon.

Každá Čezeta je ručně vyráběna pro konkrétního zákazníka a je možné jí personalizovat v online konfigurátoru.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner