Stomatoložka Elena Kupetzová žila a ordinovala většinu své praxe v Německu a Švýcarsku, kde působila ve všech oblastech stomatologie. Zeptali jsme se jí, v čem se liší české, německé a švýcarské metody ošetřování zubů.

Dlouhé roky jste měla stomatologickou praxi v Německu a Švýcarsku. Jak byste jejich praxi srovnala se situací v České republice?

Řečeno obecně, úroveň ošetření určují finance, které uvolní pojišťovny pro své pojištěnce. Když srovnáme Německo s ČR v oblasti protetiky (náhrada ztracených zubů), tak němečtí pacienti dostanou zaplacené dražší a lepší náhrady, než pacienti v České republice. Částečné snímací náhrady, které v ČR platí pojišťovny svým pojištěncům, se nedají nosit. Jsou to vyhozené peníze.

V ostatních oblastech ale nejsou rozdíly. Čeští pacienti pečují o své zuby dobře, nejlépe že všech třech zemí. Švýcaři si zubní ošetření platí sami, pojišťovny zuby nepojišťují. Pacienti vyžadují od zubaře ošetření, které vydrží co nejdéle, tedy několik let, nejméně pět. Stomatolog tedy plánuje a provádí komlexní ošetření chrupu.

V České republice se často setkáváme s problémem najít zubaře, který nemá tzv. “plno” a přijímá nové pacienty. Jak to funguje v zahraničí?

Mě to velice překvapuje. V zahraničí neexistuje, aby zubař nepřijal pacienta. Jak jsem uz řekla, předem navrhnu pacientovi komplexní léčbu, pak chrup podle odsouhlaseného plánu ošetřím a pak je pacient hotov a další ošetření nepotřebuje několik let. Proto přijímám a potřebuji pořád další pacienty.

Je v české stomatologii nějaký nešvar, který vás překvapil?

Ano, překvapuje mne množství pacientů, kteří mají extrahovány (a nenahrazeny) predevším horní moláry (stoličky), a to už ve věku 30-40 let. A to přitom český pacient chodí vzorně 2x za rok na preventivní prohlídky, které platí pojišťovny. Prevence znamená předcházení, a předcházet zubnímu kazu znamená vyhledávat počínající kaz a ošetřit jej (zaplombovat) zavčasu a tím předcházet tvorbě velkým, až k nervu sahajícím kazům. Ale místo toho, aby byly zuby dobře konzervativně ošetřeny, jsou extrahovány (vytrhnuté).

Jak si to vysvětlujete?

Nenapadá mne žádné logické vysvětlení.

V čem je problém, když si nechá pacient vytrhnout stoličku a zubař mu ji nenahradí?

První stoličky, šestky, určují výšku skusu a když se vytrhnou, tak vede to k tomu, že se dolní čelist posouvá dopředu a když chcete pozdeji chybějící zub nahradit, tak na něj už není místo. Posunutím čelisti zkrátka zmizelo. Je potřeba vrátit dolní čelist zpět do té polohy, kde byla původně.

Jak to jde udělat?

Naše ordinace k tomu využívá unikátní metodu z Německa, kterou vytvořil Dr. Staub a my s ním  jako jediní v České republice spolupracujeme. Vyhotovíme na míru nákusnou dlahu, kterou nosí pacient napevno 3 měsíce. Tím se dolní čelist vrátí do původní polohy a my získame místo na nahradni zub, většinou implantát. Je to moc důležité, protože posunem dolní čelisti dopředu se změní poloha dolní čelisti v čelistním kloubu a dochází k tinitu, ke sníženému prokrvení, což vede ke zhoršení sluchu a dalsím poruchám.

Kromě toho můžu ošetřit všechny nefyziologické typy skusu, tedy nesprávný vztah horní čelisti k dolní čelisti — ať už je to progenie (dolní čelist je vysunutá dopředu), prognatie (horní čelist vysunutá dopředu), zkřížený skus nebo hluboký skus. To vše se dá s tou dlahou korigovat. Také to trvá jen 3 měsíce, a navíc je to cenově přijatelné. Používám několik prémiových značek implantátů: Nobel Biocare, Straumann, KOS a TIMPS. Každý pacient je jiný, ale s těmito implantáty jsem schopna pokrýt všechny možné typy čelisti, všechny pacienty.

Není tříměsíční nošení dlahy nepohodlné?

Nedá se nic dělat, potřebujeme tři měsíce, než se v mozku vytvoří nové nervové dráhy a dolní čelist má opět správné místo. A my potom ten problém definitivně vyřešíme a tato poloha bude  zafixovaná a trvalá. Když to srovnám s ortodoncií, kde pacient nosí rovnátka několik let a pak po sundání rovnátek se zuby vrací do původní polohy, tak naše metoda nemá chybu. Já ošetřím pacienta tak, že čelist zůstane jednou pro vždy v té fyziologické poloze, kterou Dr. Staub vypočítal. Není to geniální?

Mluvili jsme o implantátech nahrazujících chybějící zuby. Děláte implantáty i u pacientů s totalními protézami?

Ano, jsou to miniimplantáty, ktere slouží k tomu, aby především dolní protéza nevypadávala u jídla, jak se to často stává. Implantáty drží protézu na principu patentky. Jsou okamžitě zatížitelné, to znamená, že pacient nečeká několik měsíců na vhojení a naopak může jíst bez bolesti a s protézou, která sedí a nevypadává už první den po implantaci, je to výborné.

Jak je to u vás s termíny, čeká se dlouho?

Nečeká. Pacienti dostavají termíny většinou v tom nebo v příštím týdnu, kdy zatelefonují. Bolestivé pacienty bereme kdykoliv, uvědomujeme si, že je to pro ně velmi důležité.

A jak to zvládáte?

Jednoduše, necháváme si na ně volná místa.

MUDr. Elena Kupetzová

Zubní lékařka s praxí v České republice a dlouholetou zkušeností z Německa a Švýcarska. Vystudovala na LF Univerzity Palackeho v Olomouci stomatologii a ve Švýcarsku se zaměřila na implantologii. Má specializaci na parodontologii, dentoalveolární chirurgii, protetiku. Ordinaci provozuje na Vítězném náměstí v Praze 6, nové pacienty přijímá.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner