Volvo poprvé vstupuje do segmentu kompaktních SUV. Švédská značka souběžně s autosalonem ve Frankfurtu představila nový model XC40. Ceny zatím přesahují milion korun, brzy ale dorazí i levnější verze.

Nový crossover se jmenuje Volvo XC40. Nejmenší a nejlevnější SUV švédské značky doplní větší modely XC90 a XC60.

Prémiovka s novým podvozkem

Volvo novým modelem vůbec poprvé vstupuje do kategorie, která je v poslední době velmi populární a stále roste. Mezi kompaktní SUV míří také nově představená Škoda Karoq, konkurenty Volva budou ale hlavně prémioví Němci: Audi Q3, BMW X1 a Mercedes GLA. Vyzyvatelem budoucí elektrické verze bude nově představený Jaguar E-Pace.

XC40 je prvním Volvem postaveným na nové modulární platformě CMA. Ta bude v budoucnu základem pro všechna další auta řady 40, včetně budoucích hybridů a elektromobilů. Vývoj byl společný s mateřským koncernem Geely, který na stejné platformě postavil crossover Lynk & Co 01.

Volvo XC40 měří 4425 mm, což je o 26 centimetrů méně, než XC60. Do kufru se vejde slušných 479 litrů. Světlá výška 211 mm není úplně malá, takže s XC40 zvládnete i lehký terén.

Zatím stojí milion, bude levnější

Novinku od Volva si už teď můžete objednávat. Zatím stojí lehce přes milion, protože jsou k dispozici jen nejsilnější dvoulitrové verze.

Naftový motor D4 s výkonem 190 koní vyjde minimálně na 1 033 000 Kč. Benzinový dvoulitr T5 je výkonnější a dražší, za 247 koní (zrychlení z nuly na stovku za 6,5 sekundy) zaplatíte 1 085 000 Kč. Standardem je osmistupňová automatická převodovka i pohon všech kol.

V obou případech dostanete XC40 s výbavou Momentum, která zahrnuje klimatizaci, LED světlomety, zadní parkovací senzory nebo 18palcová litá kola. Do výbavy patří také asistenční systémy: poloautonomní tempomat, 360stupňová kamera či ochrana při vyjetí ze silnice.

Výroba Volva XC40 odstartuje v belgickém Gentu v listopadu. V příštím roce začnou z linky sjíždět i levnější varianty — základní verzí bude motor T3 s manuální převodovkou a pohonem předních kol, který se bude prodávat za 742 000 Kč. Kromě něj do nabídky přibude ještě varianta T4 a dieselový diesel D3.

Do budoucna se v nabídce objeví ještě tříválcové motory a hybridy, pravděpodobně také elektromobil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner