Porota Mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže Nové Kongresové Centrum Praha nedávno vyhlásila vítěze: studio OCA z Barcelony. Předmětem soutěže byla dostavba nové výstavní haly pro Kongresové centrum Praha a s ní spojená úprava okolního prostranství. Teď už jsou konečně známé podoba vítězného návrhu i jména vítězů. Na všechny soutěžní návrhy se můžete podívat až do 5. října 2017 v Jižním foyer Kongresového centra Praha.

Současná podoba Kongresového centra není dlouhodobě schopná uspokojit vysokou poptávku po výstavních a kongresových plochách, a proto je výstavba nové haly naprostou nutností. Zároveň je třeba vyřešit i okolí a celé prostranství kolem Kongresového centra. Soutěž byla otevřená účastníkům z celého světa – své návrhy odevzdalo 76 týmů z 23 zemí. Toto množství představuje práci zhruba 400 architektů, urbanistů, inženýrů a dalších odborníků.

Jedenáctičlenná porota, které předsedal architekt Petr Hlaváček, vybírala z velké konkurence došlých návrhů ve dvou kolech a až do svého finálního rozhodnutí zcela anonymně.  Jejich kolektivní práci shrnuje Petr Hlaváček: „Skvělí zahraniční porotci, bezvadní mladší náhradníci, pro věc zaujatí zástupci investora a politici. Přes velkou různost přístupů jednotlivých porotců jsme převážně jednali ve shodě. Předpokládám, že když se tak různorodá porota shodla na výběru návrhu, tak má potenciál oslovit i veřejnost a další účastníky celého procesu.“

Ze zmíněných 76 návrhů vybírali porotci v březnu 2017 nejlepších šest, které jejich autoři dále podrobněji rozpracovali v druhém kole. Autoři oceněných návrhů budou vyzváni k účasti v následujícím jednacím řízení, ve kterém se bude rozhodovat o zadání zakázky. Další čtyři týmy, které nedosáhly na ceny, obdrží skicovné za účast v druhém kole. Vzhledem k tomu, že nebyla udělena třetí cena, byla tato částka rovnoměrně rozdělena mezi finalisty.

První cenu získal návrh mladého studia OCA – Marca Subirany, Hernana Lleidy, Biela Susanny a Bernarda Garcii – z Barcelony. Svou účast v této soutěži komentovali: „Naši kancelář jsme založili s tím, že bychom chtěli rozšířit naši práci a příležitosti za hranice místního kontextu Barcelony nebo Katalánska. V tomto případě bylo obzvláště motivující, že jsme mohli přispět k budově takového významu v historickém městě, jako je Praha. Probuzením bylo, když jsme si uvědomili, jak je tato výzva komplexní a že znamená vyřešit nejenom fungování budovy, ale také vytvořit intenzivní veřejný prostor. To bylo v našem návrhu klíčové.“ Druhou cenu obdržel návrh týmu Francisca Jorquery z Palma de Mallorca.

Elia Zenghelis, spoluzakladatel slavné kanceláře OMA a momentálně profesor na škole architektury v Yale, dodal na adresu vítězného týmu: „Původní budova Kongresového centra se musí vypořádat s identitou velice impozantně postaveného monumentu komunistické éry, která musí být soudobě přeformulovaná. To zahrnuje nový vzhled, pozici vůči městu a napojení na složitou dopravní situaci. Tato komplexní složitost byla autory vítězného návrhu mistrně zvládnuta.“

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner