V knihovně Moravské galerie v Pražákově paláci bude 12. října 2017 v 18 hodin slavnostně otevřena Artotéka. Najdete tam kromě komfortního prostředí a rozšířené nabídky knih o umění a designu také veřejnou půjčovnu současného umění. Knihovna je obohacena také o nadstandardní knižní fond o umění pro děti a mládež. Během listování v knihách můžete navíc také obdivovat vznikající nástropní fresku od Jiřího Franty a Davida Böhma.

Knihovna Moravské galerie v Pražákově paláci se stává místem, které zprostředkovává celistvý pohled na umění.  Vedle starého, moderního a současného umění je zastoupena ve volném výběru výrazněji  literatura z oblasti designu a užitého umění a lidé si tu mohou o umění nejen číst, ale také si je půjčit. Knihovna funguje nepřetržitě od roku 1883, je jednou z největších knihoven se zaměřením na uměleckou literaturu v ČR a nabízí více než 140 tisíc knih, katalogů a časopisů. Nově vychází vstříc i rodičům, pedagogům a teenagerům – v knihovně najdou kolekci knížek o umění určených pro děti
a mládež.

Symbolickým propojením knihovny s uměním je stropní kresba, kterou vytváří známá česká umělecká dvojice Jiří Franta a David Böhm. Inspirací k nápadu na výzdobu stropu se staly staré klášterní a zámecké knihovny, jež byly zdobeny honosnými nástropními freskami, které měly vyjádřit  pokrok a vzdělanost lidstva. Moravská galerie prostřednictvím nástropní kresby toto téma znovu objevuje a propojuje jej se svým posláním.

Artotéka představuje nový fenomén půjčování děl od současných umělců. V Artotéce Moravské galerie najdete díla převážně od českých umělců – sbírka se zaměřuje primárně na práce na papíře (grafiky, kresby, akvarely a koláže), její součástí jsou ale také rozměrnější malby na plátně. Kromě samotného zapůjčování výtvarných děl zprostředkovává Artotéka rovněž doprovodné informace o zastoupených umělcích a jejich tvorbě.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner