Kdo z nás by nechtěl bydlet komfortně a přitom levně? Zajímavé řešení nízkoenergetické stavby ve Štěchovicích našli architekti Štěpán Kubíček a Martina Buřičová z pražského studia caraa.cz, s. r. o.

Jedná se o kompaktní jednopodlažní nepodsklepenou stavbu rodinného domu s plochou střechou. Cílem návrhu bylo vytvořit nízký uzavřený objekt – jakýsi prsten zapadlý do krajiny tak, aby nerušil okolní zalesněná kopcovitá panoramata a přitom zakotvil domov rodiny klienta v zahradě. Vzhledem k rozlehlosti pozemku a potřebě vytvořit intimní prostor pro venkovní pobyt rodiny je dům navržen ve tvaru elipsy s vnitřním otevřeným atriem. Tato elipsa je posazena na pozemek v jeho těžišti, natočená tak, aby orientace ke světovým stranám co nejlépe vyhovovala vnitřní dispozici, která má pravoúhlé uspořádání. Obdélníkový tvar atria je „vyjmut“ a posazen severně jako garáž pro dva automobily, zahradní stroje a nářadí. Zahradní a sadové úpravy pozemku jsou minimální.

Dům je železobetonový (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu. Nenosné vnitřní svislé konstrukce jsou zděné z keramických tvárnic, omítané bíle. Materiálově se tak v interiéru uplatňuje pohledový beton v kontrastu s omítanými příčkami. Podlahu tvoří masivní dubová bělená prkna. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, vnější obklad je navržen z vlnitého plechu s drobnou vlnou natřený bílou lesklou barvou.

Tato kompaktní „skořápka“ domu je rozpraskaná okenními otvory veskrze přes celou výšku stavby. Ta jsou dřevohliníková se skrytými rámy, ale nedají se otevírat. Vnitřní dveře, které jsou posuvné, plné, jsou vyrobeny ze dřeva. Garáž i atrium jsou z železobetonu, který je odlehčený prosklenými částmi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner