Kamion s pohonem na elektřinu, který představila nedávno americká Tesla, pro mnoho lidí nedává smysl kvůli dojezdu. Jiná americká firma Nikola Motor Company představila zajímavou konkurenci: elektrický tahač s pohonem na vodík.

Kamiony pro 21. století

Elektromobily mají obecně problém s nízkým dojezdem a časem, který potřebují na to, aby se nabily. To platí i pro nákladní auta, která obvykle musí mít ještě delší dojezd.

Přesto Tesla Elona Muska nedávno představili elektrický tahač Tesla Semi, který ujede na nabitou baterku kolem 800 kilometrů. Že je to málo? Možná ano, klasický naftový kamion má dojezd až 1600 km.

Už brzy ale dostane kamion od Tesly konkurenci, a to v podobě tahače na vodík. Představila ho firma Nikola Motor Company, mimochodem další firma co se inspiruje legendárním vynálezcem Nikola Teslou.

Elektřina nebo vodík?

Nákladní vůz Nikola One je také poháněn elektromotory, v tomto případě s výkonem rovných 1000 koní. Energii jim ale na rozdíl od Tesly dodávají vodíkové palivové články. Jejich celková kapacita bude 320 kWh a na jedno natankování vodíku zvládne tahač ujet 800 až 1600 kilometrů.

Plně naložený Nikola One zrychlí z nuly na stovku za 30 sekund (Tesla to prý zvládne za 20 sekund). To je skvělé číslo, dieselový náklaďák to zvládne dvakrát pomaleji. Prodejní cenu firma Nikola nezveřejnila: primárně chce své kamiony dopravcům pronajímat, a to za 5 – 7 tisíc dolarů měsíčně.

Stejně jako Tesla Semi, i Nikola One je pořád ve vývoji a k zákazníkům se dostane až někdy kolem roku 2020. Už dnes ale jezdí. Níže najdete první jízdní video, kde dokonce táhne plně naložený návěs. Brzy by se měla na silnice dostat i testovací flotila.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner