Cupra Ateca, tak se jmenuje nejostřejší SUV ze španělské stáje. Seat ho už neprodává pod svým logem, ale pod značkou Cupra, která nově zastřeší rychlá a luxusnější auta. Ateca je první, ale chystají se ještě zajímavější věci.

Doba přeje novým značkám. Citroen vyčlenil pro svá designová auta značku DS, Renault oživuje Alpinu a Volvo připravuje svůj první hybridní Polestar. Podobnou cestou teď jde i španělský Seat z koncernu Volkswagen, který pro svá připravovaná ostrá auta zakládá novou značku Cupra.

Cupra Ateca jako začátek nové éry

Prvním z nich je SUV Ateca, která ve své ostré verzi Cupra má agresivnější vzhled s voštinovou mřížkou na masce chladiče, včetně nového šípovitého loga. Některé prvky jsou pak v matném hliníku.

Nejzajímavější na ostrém SUV je ale motor. Model Ateca dostal nejsilnější variaci na čtyřválec 2.0 TSI s výkonem 221 kW neboli 300 koní. Je to jeden z prvních benzinů, který je vybaven filtrem pevných částic, aby dokázal plnit nové přísnější emisní limity.

Bude také spojen s novým sedmistupňovým automatem DSG, který by měl mít sportovnější charakteristiku a řadit rychleji. Má s ním slušnou dynamiku, na stovku vystřelí za 5,4 sekundy a rozjede se až na maxiálních 245 km/h.

Ve výbavě bude několik luxusních prvků, jako bezklíčové odemykání, digitální přístrojový panel nebo adaptivní tlumiče. Jak se na SUV sluší, dostane ostrá Ateca pohon všech kol 4Drive s šesti režimy jízdy: Normal, Sport, Individual, Snow, Off-Road a Cupra.

Další auta budou následovat

Jak jistě víte, jméno Cupra není žádnou novinkou. Dosud jsme se s ním setkávali u ostrých verzí civilních modelů (Leon nebo Ibiza) a v podstatě to tak i zůstane i do budoucna, jen u nich vypustíme jméno značky Seat.

Ostrým SUV Ateca to totiž zdaleka nekončí. Dalším nositelem nové značky bude závodní speciál Cupra TCR, postavený na základě Seatu Leon. Za několik dnů se v Ženevě představí dva nové koncepty: Cupra Ibiza a Seat Leon Cupra R ST, který nese ještě na kapotě španělské S. Pokud vás baví hothatche, máte se u nové značky na co těšit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner