Objednávky na první létající auto na světě začala na svých webových stránkách přijímat nizozemská firma PAL-V. Dodávky by měly být zahájeny v roce 2019, jakmile model získá bezpečnostní certifikaci, uvedl server televize CNBC. Model vozu je k zhlédnutí na autosalonu v Ženevě.

PAL-V Liberty přitom nevypadá jako klasické auto, ani jako klasické letadlo. Konstrukčně se jedná o vírník, pro jízdu na silnici funguje jako tříkolka.

Zřejmě ale bude prvním letounem homologovaným na silniční provoz, který se bude reálně prodávat. Objednat si ho už můžete a první exempláře se prý k zákazníkům dostanou příští rok. Slovenský AeroMobil sice už si můžete také objednat a zaplatit, k zákazníkům se ale dostane zřejmě až v roce 2020.

Firma PAL-V tvrdí, že dvoumotorové vozidlo jezdí na silnici rychlostí maximálně 160 km/h a létá rychlostí 180 km/h. Při maximální výšce asi 3,3 km se odhaduje, že ve vzduchu může urazit asi 560 km.

Ze silnice do vzduchu se nelze dostat jen pouhým stiskem tlačítka, o přechod je třeba se postarat manuálně, podle firmy je to však záležitost necelých deseti minut.

První model, který se bude vyrábět v omezené edici 90 kusů, má stát 499.000 eur (téměř 12,7 milionu Kč), další létající vozy Liberty Sport Edition přijdou na 299.000 eur (7,6 milionu Kč). V ceně je letecký výcvik. Spolu s objednávkou je nutné zaplatit nevratný rezervační poplatek. Od uživatele se vyžaduje pilotní licence a přístup k menší přistávací dráze.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner