Na cestovním, stejně jako na jiných pojištěních, chtějí lidé často především ušetřit. Neuvědomují si v tu chvíli, že se tak v zahraničí mohou dostat do velmi nepříjemných situací. Podle čeho je dobré cestovní pojištění vybrat, abyste později nebyli nepříjemně překvapení?

Co pojištění reálně obsahuje?

Hlavním problémem je, že si lidé často nezjišťují, co mají v rámci pojištění reálně pojištěné, a to obzvlášť u pojistek pouze k debetní či kreditní kartě, které banky často nabízejí opravdu za pár korun. Vztahuje se pojištění na celou rodinu, nebo jen na majitele karty? Zahrnuje pojištění nějaké sporty? Jaké? Obsahuje i pojištění odpovědnosti? Odpověď na všechny tyto otázky je důležité znát.

Pravidlo číslo jedna proto zní: zjistěte si, co pojištění zahrnuje a do jaké finanční výše sahá. To nejlevnější pojištění vás totiž nakonec může vyjít velmi draho. Úroveň pojistného plnění obsahuje kromě jiného především léčebné výlohy, které vám pojišťovna vyplatí v případě nutnosti ošetření nebo například léků, pojištění odpovědnosti, které vás chrání, pokud vy nebo vaše děti něco omylem rozbijí, pokud dojde k nehodě na sjezdovce a podobně, a na pojištění zavazadel, kdy musíte sami posoudit, jakým způsobem nejčastěji cestujete a co s sebou vozíte.

Nezapomínejte, že cestovní pojištění automaticky nemusí zahrnovat pojištění úrazové. To vám poskytne zvlášť kompenzaci v případě úrazu vedoucímu ke smrti, trvalých následků úrazu a tzv. denní odškodné, jenž odškodňuje léčení úrazu od 29. dne léčení. Úrazové pojištění nabízí také jednorázové odškodné v případě hospitalizace.

Pojišťovny mnohdy nepojišťují těhotné ženy, případně ošetření úrazů či nemocí, o kterých pacient věděl ještě před tím, než vycestoval, což se často stává velmi pružným argumentem.

Limity

Pojišťovny nabízejí zpravidla balíčky zahrnující různé dílčí položky cestovního pojištění, podle toho, k čemu jsou nejčastěji využívané. Základní a nejlevnější pojištění vás pojistí do 3,5 milionů korun, obsahuje základní asistenci, ale žádné nadstandardní služby. Komplexnější pojištění nabízí limity pojistného plnění až do výše 15 milionů korun, jež vám zajistí zcela bezstarostné i cestování i v náročných podmínkách. U limitů pojištění zavazadel je na vás, abyste zvážili hodnotu věcí, které s sebou vezete, a podle toho zvolili pojistný limit.

V současné době je mnohonásobně výhodnější sjednat si pojištění online a nenechat si vnutit nabídky cestovní kanceláře, případně kamenné pobočky. Zde totiž společnosti mívají smlouvu pouze s jednou pojišťovnou, a vy tak přicházíte o možnost srovnání.

V případě online srovnávačů si uděláte komplexnější obrázek o nabídce pojištění, zároveň vám jsou však nabízené předpřipravené balíčky, které nejsou příliš flexibilní. Pokud si tedy nejste přesně jisti, které pojištění je pro vás to nejvhodnější, případně jakou výši limitů zvolit, je nejlepší se obrátit přímo na odborníky, kteří vám s výběrem pomohou. U ČSOB Pojišťovny vám poradí a následně si pojištění můžete sjednat v klidu z domova online i se slevou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner