Rádi se utíkáte od všedních starostí k literárním příběhům vašich oblíbených autorů, následujete kroky hlavního hrdiny, ale rádi byste zažili a objevili víc také z toho, co je obklopuje? Vycestujte do míst, která sloužila jako literární inspirace a pochopte jejich kouzlo, které uchvátilo nejednoho spisovatele.

Drsná i nádherná Neapol

Žádné jiné město by se nehodilo lépe pro vyprávění příběhu o Eleně a Lině v populární tetralogii tajemné spisovatelky Eleny Ferrante. Násilí a nemoci vyobrazené jako každodenní chléb neapolských obyvatel vám dnes jako turistovi ve městě již nehrozí, zato pochopíte, že chaos, nepořádek a špína tak trochu k životu v Neapoli patří.

Neapol je třetím největším italským městem a ukrývá v sobě, podobně jako většina italských měst a městeček, bohatou historii. Po příjezdu vás uchvátí již samotné panorama, do kterého je město zasazeno a které si můžete vychutnat, pokud vyjedete jednou ze tří lanovek na okolní vyhlídky. Za městem se tyčí velkolepá sopka Vesuv, pobřeží skýtá pohled na lodě nejrůznějších velikostí a tvarů.

Město má své nezpochybnitelné kouzlo ve zvláštním rytmu života, který mu místní obyvatelé propůjčují. Pravidla jsou zde opravdu proto, aby se porušovala, a nikoho to nevyvede z míry. Na pizzu, levnější a samozřejmě lepší než u nás doma, zde narazíte na každém rohu, však odsud také pizza Margherita pochází. Mluvíte italsky? Pak zde zcela určitě narazíte na jazykovou bariéru způsobenou zvláštním neapolským dialektem, kterým místní hovoří, ale i díky jejich expresivitě a neustálé gestikulaci se nakonec vždycky domluvíte.

V Neapoli je třeba být obezřetný, chcete-li alespoň náznakem zažít tragiku přátelství Eleny a Liny ze čtvrti Luzzatti i euforické procházky po via Toledo, budete se muset vydat prozkoumat neapolské uličky na vlastní kůži.

TIP: Ať už cestujete na lehko nebo plánujete dobrodružnější výpravu, nezapomínejte na cestovní pojištění. Získáte tak klid v duši a více prostoru pro nové zážitky.

Cesta do vlastního nitra v Banátu

Milujete spíše ticho přírody a klid venkova? Vezměte batoh a vyrazte vlakem do rumunského Banátu. Na tomto jedinečném kusu země zaručeně zapomenete na všední starosti a snadno se necháte vtáhnout do minulých dob našich předků. Šest zdejších vesnic: Gerník, Rovensko, Svatou Helenu, Bígr, Eibentál, Šumici a zaniklou Svatou Alžbětu totiž založili v 19. století Češi, kteří do Banátu přišli za vidinou lepšího života, nakonec se však kromě překrásné krajiny dočkali pouze drsných životních podmínek.

Přímo do Banátu jezdí v sezoně pravidelné spoje z Prahy, ubytování seženete v mnoha chalupách zdejších obyvatel, kteří vás přivítají svou typickou hovorností, jídlem a pálenkou. Okolní krajina vybízí k dlouhým výletům i vícedenním trekům, v srpnu můžete v jedné z vesnic pravidelně navštívit Festival Banát představující českou alternativní kulturu.

Tato unikátní oblast má jedinečnou atmosféru, kvůli které se sem mnoho cestovatelů touží znovu vydat, vzpomínat, meditovat, přemýšlet, podobně jako mladý učitel z české prózy Pálenka od Matěje Hořavy. A někteří nakonec i nachází svůj vytoužený klid a usazují se zde, jako Nataša Děkanová a Robin Šmíd, kteří zde budují provozovnu pro organické zpracovávání lanýžů a vlastní nezávislou salaš. Navzdory takovým lidem mají lidé ve vesnici stále těžký život a neustále bojují o udržení zdejší netradiční kultury, k čemuž může přispět i váš další výlet.

S deníkem a motocyklem Latinskou Amerikou

Ještě o něco dobrodružnější, ale především vzdálenější, je pouť, kterou v roce 1951 podnikl Ernesto Che Guevara se svým přítelem Albertem Granadou. Cesta, kterou zaznamenával do svého deníku a později byla vydána pod názvem Motocyklové deníky, je pro mnoho lidí velkým pohonem vlastních tužeb po dalekých a dlouhých cestách, které člověku „změní“ život, ať už se jedná o pouť do Santiago de Compostella nebo jiné cesty po vysněných zemích.

Vydejte se objevovat barevný kontinent Latinské Ameriky, poznáte divokou přírodu pralesa, pozůstatky dávných kultur i lahodné typické pouliční pokrmy. To vše za neustálého pobrukování motorek.

A na co byste při všech romantických představách neměli zapomínat? Přibalit si před zrealizovanou cestou také vhodné cestovní pojištění. Destinace, o kterých píšeme, jsou fascinující, ale je dobré být i zde připraven na nepříjemné situace, které se mohou na cestě přihodit a mít tak jistotu, že se nikde neocitnete v úzkých. Porovnejte si jednoduše nabídky cestovního pojištění online na srovnávači ePojištění.cz nebo Srovnejto.cz a vyberte si z přehledně seřazeného seznamu to, které je pro vaši cestu nejvhodnější.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner