V areálu bohnické psychiatrické léčebny bylo dnes k vidění na 160 historických automobilů a motocyklů. Veteránská přehlídka Grand Veteran zároveň zahájila novou veteránskou sezonu spolků sdružených ve Federaci klubů historických vozidel ČR.

Kromě vystavených vozidel připravili organizátoři také dvě historické scény, zaměřené na okupaci vojsky Varšavské smlouvy a 100 let od založení republiky. Na první si mohli návštěvníci prohlédnout reálnou sovětskou vojenskou techniku a na druhé například historické obrněnce z první světové války. K vidění byla také policejní vozidla včetně klasických žlutobílých vozů Veřejné bezpečnosti, řízených policisty v dobových uniformách.

Podle pořadatele přehlídky Jaroslava Větvičky šlo o první akci všech spolků, sdružených pod Federací klubu historických vozidel. Kromě klasických historických vozů tak návštěvníci mohli vidět i vojenskou a užitkovou techniku, například staré sanitky Škoda.

„Takovou novinkou, kterou si zvlášť považujeme, je, že jsme se snažili ukázat veteranismus jako jednu z možných forem propagace zvyšování rukodělné zručnosti mladé generace,“ řekl Větvička. Děti si mohly vyzkoušet různé dovednosti a řemesla potřebná při renovaci historických vozidel.

Mezi vystavené veterány patřil například aerodynamický Wikov 35 Kapka či Wikov – typ 7/28, který se zúčastnil závodu 1000 mil československých ve třicátých letech. Muzeum Škoda zapůjčila například šestiválcovou Škodu 645 a vůbec poprvé byl vystaven švýcarský automobil Weber s motorem Benz z roku 1899. Z desítek přítomných vozů Větvička vyzdvihl také například Tatru 77, kabriolet Mercedes-Benz K500, Walter Super nebo modely Grand a Mignon automobilky Praga.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner