Vladimir Putin, který se oficiálně stal počtvrté ruským prezidentem, přijel na inauguraci v moskevském Kremlu novou ruskou limuzínou projektu Kortež (česky průvod, kolona).

Projekt Kortež podle deníku počítá se vznikem „celé rodiny“ reprezentativních vozidel na shodném podvozku, konkrétně s limuzínou, sedanem a velkoprostorovým vozem. Tyto vozy se budou prodávat pod novou ruskou značkou Aurus.

Putinovo nové auto

Před šesti lety se Putin vezl moskevskými ulicemi do Kremlu v opancéřované limuzíně Mercedes. Tentokrát k přesunu ze své pracovny v jednom kremelském paláci na slavnost v druhém paláci použil limuzínu Kortež s poznávací značkou В776УС77.

„Tímto způsobem ujel asi 200 metrů,“ poznamenal server Lenta.ru. Hosté v Kremlu toto gesto podle zpravodaje agentury RIA Novosti přijali s ovacemi.

Limuzína o délce 6,62 metru a dvoumetrové šíři je podle tisku vybavena přeplňovaným osmiválcovým motorem o výkonu téměř 600 koní (testuje se prý i varianta o výkonu 800 koní).

Putinův autopark se i tak stal terčem vtípků na sociálních sítích. Na nich se také objevila informace, že stejnou poznávací značku donedávna nosila i 20 let stará, zrezivělá volha.

Ruská konkurence pro Rolls-Royce

Ceny vozů Kortež mají podle ministra průmyslu Denise Manturova začínat na cenovce „více než deset milionů“ rublů (asi 3,4 milionu Kč), což je podle agentury Interfax skoro dvojnásobek oproti původně slibované ceně.

Sériové vozy budou podle ministra „nejméně o pětinu“ levnější než vozy Rolls-Royce a Bentley, ale současně budou dražší než „základní“ Mercedes třídy S. Nové automobily budou vystaveny na letošním moskevském autosalonu. Předběžné objednávky se mají podle Manturova přijímat od konce srpna.

Vývoj nového automobilu byl výjimečně drahý: stál více než 12 miliard rublů (asi čtyři miliardy Kč), uvedl hospodářský list Vedomosti.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner