Restaurace Food Ink, kde nevaří jen kuchaři, ale i moderní 3D technologie, najdete už v několika světových metropolích. Potřebnými surovinami naplní kuchaři zásobníky tiskáren a ty pak tryskami vytvoří požadované jídlo. Luxusně vypadající desert nebo dokonce i pizzu.

3D tisk dobývá celou řadu odvětví, nejen kulinářství. Například, v Glasgow vědecký tým pracuje na vývoji chemické 3D tiskárny, která by umožňovala výrobu – tisk – léků. Jde v první řadě o využití při vesmírných misích, nicméně údajně by měl být využitelný i v průmyslové výrobě, kdy by se řešil akutní nedostatek nějakého léku.

Své uplatnění už má 3D tisk při výrobě předmětů, u nichž je potřeba skoro absolutní přesnost. Například, tisknou se sluchátka podle naskenovaného tvaru ucha zákazníka nebo hudebníci si nechávají tisknout 3D kupříkladu náustky dechových nástrojů podle jejich úst. „Očekávám, že díky svým nesporným výhodám bude 3D tisk pronikat stále hlouběji nejen do průmyslové výroby, ale i do menších firem a dalších odvětví. Při tvorbě prototypů je 3D tisk už zralou technologií, stále více se uplatňuje také při výrobě plně funkčních dílů nebo náhradních součástí,“ řekl Tomáš Soóky z 3Dwiseru u příležitosti uvedení nové stolní 3D tiskárny Ultimaker S5 na trh. Právě rostoucí spolehlivost, univerzálnost a dostupnost tiskáren podle něj nejvíce přispějí k rozšíření 3D tisku mezi další výrobce a tvořivé jednotlivce.

Beehex
3D pizza, zdroj foto: Beehex

3D tiskem se totiž zatím zabývali jen speciálně vyškolení odborníci. Současné tiskárny, uváděné na trh, už jsou ale tak uživatelsky „friendly“, že je prý časem budou běžně obsluhovat i děti. Nicméně, dětská verze 3D tiskárny už se po světě běžně prodává, jmenuje se Toy Box Printer a děti si na něm mohou vytisknout ve 3D pohádkové oblíbence nebo si samy na něm navrhnout „svůj výrobek“ – náramek na ruku nebo přívěšek na krk.

„Výroba pomocí 3D tisku je stále na vzestupu, finanční analytici celému odvětví předpovídají až pětadvacetiprocentní roční nárůst. 3D tisk se již nyní osvědčuje ve výrobě automobilů nebo ručního nářadí a téměř každý den se objevují další nové způsoby využití 3D tisku v praxi,“ popisuje jednatel společnosti 3Dwiser Tomáš Soóky.

V průmyslové výrobě se totiž už nepoužívá jen plast. Dnes se už běžně používá kov nebo uhlíkové kompozity, ve 3D se už „tisknou“ dokonce i betonové konstrukce domů. A zpět k potravinářství. V některých restauracích kromě 3D pizzy a dezertu dostanete třeba 3D těstoviny. A se zvyšující se penetrací této technologie mezi běžnou klientelu, budeme si ty těstoviny jednou tisknout doma. Akorát, otázkou je, zda se jim dá říkat „domácí“. Možná „domácí tištěné“.

Video z londýnského restaurantu Food Ink najdete ZDE:

https://www.youtube.com/watch?v=xk9hNin_sag

Video ukázky 3D tiskárny pro děti najdete ZDE:

https://www.youtube.com/watch?v=tGUgALOF0pw

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner