Motoristé zřejmě budou moci žádat pro vozidla na elektrický nebo vodíkový pohon o zvláštní registrační značky označené písmeny EL, které by jim do budoucna mohly přinést některé výhody. Novinka je součástí zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích.

Zavedení ekologických dopravních značek prosadil poslanec Martin Kolovratník (ANO). Vozidla, která by je měla, by podle něho do budoucna mohla například využívat vyhrazené jízdní pruhy a mít snazší vjezd do městských center. Motoristé by za tyto automobily nemuseli platit za dálnice. Za graficky odlišenou registrační značku by se také nehradil poplatek.

Letos se v ČR prodalo 225 elektromobilů. Taková auta dnes už nabízí každá významnější značka a v příštím roce s ním má přijít domácí Škoda Auto. Prvním masově vyráběným vozem na vodíkový pohon je Toyota Mirai, která byla uvedena v Japonsku v roce 2014, a o rok později se začala prodávat na evropském trhu. Auta na vodík mají nebo chystají i další automobilky, například Hyundai, Honda nebo Mercedes.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner