Létající automobily na různých principech připravuje řada firem, ale dosud mezi nimi nebyla žádná velká automobilka. To se teď změnilo. Japonská Toyota si nechala patentovat svůj návrh pojízdného dronu, jehož kola jsou kombinována s vrtulemi.

Patentovaný vynález nese označení „vůz s dvojím režimem provozu, kola pro vozidla a metoda přechodu z pozemního do vzdušného režimu“.

Návrh popisuje vozidlo na kolech, které je vybaveno unikátním zavěšením. Kola upevněná na dlouhých vahadlech mohou ve vertikální pozici fungovat klasicky – jako u obyčejného automobilu, anebo v pozici horizontální vystupovat mimo obrys karosérie. V tom případě se z kol vysunou vrtule, jež se otáčejí dostatečně rychle na to, aby vynesly vůz do vzduchu.

Dron, který by kombinoval kolo a vrtule v jedno zařízení, by měl mít pohon na elektřinu s napájením bateriemi nebo palivovými články. V návrhu se dočteme, že funkci zdroje napájení může vykonávat v podstatě jakékoli zařízení dodávající energii, jež je dostatečně výkonné pro daný účel. Toyota bere v úvahu možnost, že se v pozemním režimu bude automobil ovládat změnou otáčkové rychlosti levých nebo pravých kol. Tento systém řízení v současné době využívají stavební stroje nebo tanky.

Spatří někdy létající Toyota světlo světa? Těžko říci. Od patentu ke konceptu vede ještě velmi dlouhá cesta.

Ale nutno dodat, že různé variace na létající auto (nebo pojízdné letadlo) už existují. Jedním z nejznámějších je slovenský AeroMobil, který už si můžete objednat. Dalším projektem je nizozemský PAL-V, který spojuje funkce automobilu s vírníkem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner