Každý budoucí majitel vozu Rolls-Royce si může svůj vůz vyladit přesně podle svých představ. Na přání českého majitele vytvořili konstruktéři speciální Rolls-Royce Dawn, který je poctou českým a slovenským pilotům sloužícím u 312. a 313. stíhací perutě Československé letky Royal Air Force za druhé světové války.

Hlavním prvkem je šedý lak s černou linkou, inspirovaný zbarvením letounů Spitfire stíhacích perutí RAF. Motiv bojového zbarvení Spitfiru se odráží i v interiéru v podobě žluté kůže.

Interiér je obložený nelakovaným dýhovaným, ve dveřích jsou pak plakety s motty obou peruší: „Jeden jestřáb mnoho vran rozhání“ a citát „Non Multi Sed Multa“ (Ne mnoho mužů, nýbrž mnoho činů). Opěrky hlavy vpředu tvoří znak 313. letky, na zadních sedačkách je vyšitý znak 312. letky.

Pak je tu ještě jedna výšivka mezi zadními sedadly. Ta zobrazuje motor Rolls-Royce Merlin, slavnou pohonnou jednotku letadel Spitfire i Hawker Hurricane. Oběma těmito letadly létali Čechoslováci ze 312. a 313. stíhací perutě britského královského letectva Royal Air Force během druhé světové války, kteří byli zapojeni v bitvě o Británii a běhěm invaze v Normandii.

V roce 1944, před Operací Overlord, byly obě perutě přemístěny na letiště Tangmere a Appledram v Západním Sussexu — jen několik kilometrů od Goodwoodu, domova značky Rolls-Royce Motor Cars, kde ještě dnes původní Spitfiry létají nad závodním okruhem, na kterém továrna Rolls-Royce testuje své vozy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner