Dlouho diskutovaný poplatek za německé dálnice bude zaveden příští rok na podzim. Zaplatí ho i čeští řidiči.

(Rok) 2019 začíná dobrou zprávou – mýtné pro osobní auta může odstartovat v říjnu 2020,” napsal na twitteru spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer (CSU). Zpoplatnění dálnic podle něj povede ke spravedlnosti na německých silnicích.

Kolik bude stát německé mýtné? To bude záležet na stáří auta, respektive velikosti jeho motoru a emisích, které produkuje. Desetidenní poplatek bude stát 2,5 až 25 eur, dvouměsíční poplatek vyjde na 7 až 50 eur a roční poplatek bude stát až 130 eur.

Pro ilustraci: majitele Škody Octavia 2.0 TDI splňující normu Euro 4 vyjde roční poplatek na 100 eur (2575 Kč).

Německé ministerstvo dopravy počítá, že z nových poplatků vybere ročně asi 500 milionů eur (12,8 miliardy Kč). Někteří odborníci ale tvrdí, že systém může být i ztrátový, protože němečtí majitelé aut s velmi nízkými emisemi získají ještě větší úlevu na dani, než kolik zaplatí na dálničních poplatcích.

Němečtí řidiči totiž mýtné fakticky platit nebudou. O jeho cenu se jim totiž sníží daň z motorových vozidel, kterou už dnes platí ve výši desítek až stovek eur ročně. To některé země EU včetně Česka považují za diskriminační. Nizozemí a Rakousko se kvůli tomu obrátily na Evropský soud.

Spolková republika je poslední velkou evropskou zemí, která dosud svou dálniční síť nemá zpoplatněnou pro osobní automobily.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner