Likvidace Sulejmáního: Teherán vyvěšuje portréty, lidé v Aleppu rozdávají zákusky

Lidé v ulicích syrského Aleppa oslavují Sulejmáního smrt rozdáváním zákusků. (archiv)

Lidé v ulicích syrského Aleppa oslavují Sulejmáního smrt rozdáváním zákusků. | FOTO: archiv

Zatímco íránský režim vyvěšuje portréty Kásima Sulejmáního, na sociálních sítích se od pátku objevují videa ze syrského Aleppa zachycující tamní obyvatele, jak likvidaci velitele speciálních jednotek Kuds íránských revolučních gard oslavují. Lidé pečou tradiční zákusky a rozdávají je na ulicích.

Velitel speciálních jednotek Kuds íránských revolučních gard Kásim Sulejmání zasahoval násilnými akcemi do dění v Sýrii, Libanonu, Iráku i Jemenu. V Libanonu jeho muži podporovali milice hnutí Hizballáh a stopu zanechal i v Jemenu, odkud pocházejí Teheránem financovaní šíitští povstalci Húsíové bojující proti Saúdské Arábii. Sulejmáního vliv byl však nejsilnější v Sýrii. Ve snaze ochránit režim tamního diktátora Bašára Asada před milicemi teroristické organizace Islámský stát, jakož i před jednotkami protirežimních rebelů, posílal Sulejmání od roku 2011 do této občanskou válkou zmítané země stovky oddílů ze svých jednotek Kuds. Sulejmání se nechal fotit na frontě, kde udílel rozkazy, a další záběry jej zachycují, jak se po útocích promenoval po zničených centrech měst. Když mu Kreml před pěti lety nabídl podporu, vypravil se íránský generál na jednání do Moskvy.

Zákusky se vzkazem: „Gratulace svobodným Syřanům i světu za zabití zločince Kásima Sulejmáního, kéž by prase Bašár Asad byl další (na řadě).“

Právě v Sýrii Sulejmání osobně zodpovídá za některé z tamních nejhorších válečných zločinů. Má podíl na zničení historické části Aleppa a zodpovídá i za část masakrů v baště rebelů v oblasti Ghúty u Damašku, stejně jako za hladomor žen a dětí v bývalém turistickém letovisku Madáje. Spontánní oslavy Sulejmáního smrti propukly také v Iráku. Zachycuje je video ze zprávy agentury Reuters.

Twitte, Mana Nayestani

Okolnosti likvidace Sulejmáního podle íránského kreslíře Manay Najestániho

O rozsahu Sulejmáního vlivu výmluvně svědčí historka bývalého velitele amerických vojsk na Blízkém východě Davida Petraeuse ze setkání s iráckým prezidentem Džalálem Talabáním. Tomu v jeden okamžik přišla na jeho telefon sms určená Petraeusovi. „Vážený pane Petraeusi, buďte si jist, že jsem to já, Kásim Sulejmání, kdo určuje íránskou strategii pro Irák, Sýrii, Libanon, Gazu a Afghánistán. Velvyslanec v Bagdádu je členem brigády Kuds a stejně tak je jím i osoba, která ho má nahradit.“

Sulejmání svou zprávu americkému veliteli neposlal na telefon iráckého prezidenta náhodou. Zvoleným způsobem doručení jako by totiž zároveň říkal – koukej, dokonce mám pod palcem i hlavu státu. Jeho mocenskou hru ukončila americká raketa v noci ze čtvrtka na pátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]