Likvidační zajišťovací příkazy se po prohraných soudech mají změnit

Repro ČT

Zajišťovací příkazy | FOTO: Repro ČT

Finanční správa už podruhé změní praxi ve vydávání zajišťovacích příkazů. Donutily ji k tomu verdikty Nejvyššího správního soudu. Ten už loni rozhodl, že berní úředníci nemají právo zlikvidovat firmu, i kdyby panovalo podezření, že je zapojená do podvodu. Mluvčí Finanční správy Klára Křehlová chystanou změnu potvrdila serveru iROZHLAS

Finanční úředníci nyní reagují na rozsudek NSS ohledně mikulovské společnosti Frigoprima. Firmě, která zpracovávala rybí a kuřecí maso, v roce 2015 zajistili majetek a hotovost kvůli podezření, že nebude mít na zaplacení daně. Krajský soud v Brně a následně i NSS ale rozhodly, že zajišťovací příkazy byly nezákonné. Společnost měla bezproblémovou daňovou minulost a úředníci proto měli postupovat jinak.

Nasazení mimořádného prostředku, kterým jsou zajišťovací příkazy, přitom Finanční správa kvůli prohraným soudním sporům upravovala už jednou. Další změna metodiky by měla nastat do několika týdnů. Zajišťovací příkaz je likvidační metoda, kdy úředníci obstaví účty v bankách, nemovitosti nebo vozidla. Firmy položí to, že pak nejsou schopné platit svým dodavatelům a zaměstnancům ani plnit další závazky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner