Lipavského rezort připravil revizi vztahů s Ruskou federací. Více toho udělat nemůžeme, vyplývá z dokumentu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) (ČTK / Šulová Kateřina)

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Ministerstvo zahraničních věcí pod vedením Jana Lipavského (Piráti) přichystalo dokument, který přispěje k revizi vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací. Dokumentem se ve čtvrtek zabývali členové zahraničního výboru poslanecké sněmovny. Podle informací deníku FORUM 24 obsahuje především výčet toho, jaké změny již Česká republika ve vztahu k Rusku provedla. Popsáno je v něm ale také několik mezinárodních smluv, které chtějí ostatní resorty zachovat.

Dokument, který reviduje vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací, nevznikl podle důvěryhodného zdroje obeznámeného s jeho obsahem jen kvůli začátku ruské invaze na Ukrajině. Jedním z důvodů, proč Lipavského resort na dokumentu pracoval, je také výbuch muničních skladů ve Vrběticích, který způsobili agenti ruské vojenské rozvědky GRU v roce 2014, a označení České republiky spolu se Spojenými státy americkými ruskou stranou za nikoliv přátelskou zemi.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Rozhodnutí Kremlu o tomto označení z května roku 2021 navazovalo právě na vývoj kauzy výbuchů ve Vrběticích, po kterém došlo ke zhoršení rusko-českých vztahů. Rusko zprávy o své účasti na výbuchu označilo za absurdní. Spojené státy se na seznam nikoliv přátelských zemí dostaly kvůli protiruským sankcím, které opakovaně zaváděly.

Některé smlouvy zůstanou platné

O revizi vtahů s Ruskou federací mluvila vláda premiéra Fialy už ve svém prvním programovém prohlášení. „Provedeme revize vztahů s Ruskem a Čínou,“ stojí v něm. Stejná věta se objevuje i v novém programovém prohlášení vlády, které kabinet schválil na začátku března letošního roku, částečně i kvůli ruské válce na Ukrajině a jejích dopadech na Českou republiku.

Dokument o revizi vztahů s Ruskem podle zdroje deníku FORUM 24, který se s jeho celým zněním seznámil, obsahuje výčet toho, co Česká republika ve vztazích s Ruskem už změnila, a druhý výčet toho, proč nemůže podniknout více kroků. Popsáno je v něm také několik mezinárodních smluv, které resorty chtějí zachovat.

Jednou ze smluv mezi Českou republikou a Ruskou federací, která by i po revizi vztahů mohla zůstat zachována, je například smlouva o přátelství a spolupráci. Tu v roce 1993 v Praze podepsal tehdejší prezident České republiky Václav Havel se svým ruským protějškem Borisem Jelcinem.

„Máme v ruce smlouvu, kterou Rusko ratifikovalo a kterou Rusko porušuje. My ten dokument můžeme využívat k tomu, abychom ukazovali, že Rusko nejedná v souladu se svými závazky,“ popsal v rozhovoru pro deník FORUM 24 vrchní ředitel evropské sekce ministerstva zahraničí Jaroslav Kurfürst, v čem je právě tato smlouva pro Českou republiku výhodná. 

Podle zdroje deníku FORUM 24 se ale dokument bude týkat také dalších smluv, jejichž platnost chtějí ministerstva České republiky zachovat. Lze očekávat, že se tyto smlouvy týkají oblasti justiční spolupráce, vydávání lidí, válečných hrobů či oblasti daní.

Česko-ruské vztahy nebudou ideální

Ve čtvrtek zahraničnímu výboru poslanecké sněmovny dokument představil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. „Dá se očekávat, že ani po skončení konfliktu nebudou česko-ruské vztahy ideální. Na tuto situaci musíme být připraveni. Ministerstvo zahraničních věcí proto tento výhled zohledňuje v dalších připravovaných strategických materiálech,“ napsal šéf české diplomacie na sociální síti twitter.

Vladimir Putin (ČTK)

Ty by se podle vyjádření mluvčího ministerstva zahraničních věcí měly týkat pozemků svěřených tehdejšímu Sovětskému svazu v 70. a 80. letech k bezplatnému užívání k diplomatickým účelům, nebo sankcí, které schvaluje Česká republika spolu s ostatními státy Evropské unie. „Máme strategické dokumenty k Číně, k Indii, k USA, tak něco podobného se bude připravovat k Rusku jako koncepce zahraniční politiky s ohledem na to, co se děje ve světě. Není to nic nového,“ dodal Daniel Drake pro deník FORUM 24.

Dokument o revizi vztahů s Ruskou federací zanedlouho Lipavského resort pošle k posouzení vládě, kde se k němu vyjádří i jednotlivé resorty. Následně se znovu vrátí na ministerstvo zahraničních věcí a to rozhodne, kdy dokument předloží vládě ke schválení.

Ještě před tím ale podle mluvčího Černínského paláce přijde vládě návrh na zrušení některých vládních usnesení, jimiž byly tehdejšímu Sovětskému svazu svěřeny nemovitosti a pozemky do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Až potom bude následovat revize vztahů s Ruskou federací. Ministerstvo pracuje také na nové koncepci zahraniční politiky České republiky. Ta by měla být hotová v polovině letošního roku.