Lipavský přibrzdil velvyslance v Číně. Toho úkoloval Zeman, aby podporoval tamní olympiádu

Čínský prezident Si Ťin-pching s českým prezidentem Milošem Zemanem (ČTK/Krumphanzl Michal)

Čínský prezident Si Ťin-pching s českým prezidentem Milošem Zemanem | FOTO: ČTK/Krumphanzl Michal

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) telefonicky požádal velvyslance ČR v Pekingu Vladimíra Tomšíka, aby se zdržel dalších takových výroků, jaký pronesl na podporu nadcházejících zimních olympijských her v Pekingu. Velvyslanec jednal na přání prezidenta Miloše Zemana a podpora představení využívaného komunisty by byla skutečně trapná.

ČTK uvádí: „Lipavský to dnes řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Tomšík podle projektu Sinopsis ještě loni v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily řekl, že na žádost prezidenta Miloše Zemana vyjadřuje podporu blížícím se zimním olympijským hrám v Pekingu. Řada západních zemí se kvůli stavu lidských práv v Číně naopak rozhodla pro diplomatický bojkot her.“

()

Podle Lipavského vyjádření velvyslance Tomšíka nezapadá do připravované revize vztahů s Čínou. „Nezapadá do toho. Také jsem mu obratem telefonoval a požádal jsem ho, aby se zdržel dalších výroků v tomto smyslu, a vyříkali jsme si to,“ řekl. Na dotaz moderátora, zda je situace zralá na stažení velvyslance, přímo neodpověděl. „Já nemůžu panu velvyslanci zabránit v tom, aby prezentoval názor prezidenta republiky,“ konstatoval. „Za zahraniční politiku odpovídá vláda a nejvyšší hlavou navenek je prezident,“ dodal.

Zemanovi z jeho čínských plánů nic nezbylo. Stamiliardy čínských investic nepřitekly, předseda senátu odjel bez ohledu na čínské vyhrožování na návštěvu Tchaj-wanu, Hedvábná stezka nás mine a jeho vlastní čínský poradce zmizel beze stop. Pověst Číny celosvětově utrpěla, protože z ní vzešel nový koronavirus, a Peking se pak pokoušel vylepšit si pověst tím, že ze sebe dělal zachránce planety. Proč se Zeman ještě pokouší ze všech těch trosek dát něco dohromady, není moc pochopitelné. Asi takový koníček. Ale jak se říká, kam čert nemůže, tam alespoň zasmrdí.

Čínský režim je diktatura, která doma utahuje šrouby a navenek využije všechno k vylepšení své pochybné pověsti. Pořádat v takových zemích olympiádu je výsměch všem, kteří pod komunistickou diktaturou trpí. Když už na tom nemůžeme nic změnit, je zbytečné, abychom se k té frašce ještě přidávali s nějakou halasnou podporou. Že nemůžeme u Miloše Zemana a jeho okolí pátrat po sebemenším náznaku vkusu, to víme. Je ale nutné tyhle excesy tlumit, jak je to jen možné. Náš obraz ve světě je buď nevalný, nebo žádný a není potřeba ho ještě zhoršovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]