Lipavský se na Slovensku sešel s Káčerem a Schallenbergem. Mimo jiné mluvili o Ukrajině

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) (Pirátská strana / se souhlasem)

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: Pirátská strana / se souhlasem

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnes na neformální schůzce na jižním Slovensku mluvil se svými protějšky ze Slovenska a Rakouska Rastislavem Káčerem a Alexanderem Schallenbergem mimo jiné o podpoře Ukrajiny a českém předsednictví v Radě EU. Šéf české diplomacie o tom informoval na twitteru. Podle slovenského ministra zahraničí Káčera se ministři shodli, že společným zájmem jejich zemí je ukončení ruské agrese na Ukrajině.

Schůzka v takzvaném slavkovském formátu se uskutečnila na okraj konference pořádané v zámku Belá na jižním Slovensku. Vrcholní politici Česka, Rakouska a Slovenska se v rámci bližší spolupráce zemí střední Evropy takto setkávají od roku 2015.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Mluvili jsme o potřebě dál pokračovat v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi a také o vládě práva a českém předsednictví,“ napsal Lipavský na twitteru.

„Otevřeně jsme diskutovali o situaci na Ukrajině, budoucnosti západního Balkánu a EU, vládě práva a regionální spolupráci. Shodli jsme se, že je třeba dál silně podporovat rozšíření EU a naše základní hodnoty,“ uvedl na twitteru slovenský ministr Káčer. Na facebooku později dodal, že se ministři shodli, že společným zájmem všech tří zemí je „ukončení ruské agrese na Ukrajině, a to bez omezení její nezávislosti, suverenity a územní celistvosti“. Ukrajině bude trojice zemí podle Káčera „dál poskytovat všestrannou pomoc a podporu“.

Otázku vlády práva v posledních letech EU řeší zejména s Maďarskem a Polskem. Tento týden Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články