Lipavský se setkal s Bidenem. Poděkoval jsem mu za podporu Ukrajiny a zmínil, že máme v Česku dobré pivo, tvrdí ministr

Americký prezident Joe Biden, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) (Ministerstvo zahraničních věcí České republiky)

Americký prezident Joe Biden, ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) | FOTO: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na svých sociálních sítích v pondělí zveřejnil fotografii, na které je s americkým prezidentem Joem Bidenem. Společně se setkali na recepci, kterou americký prezident Joe Biden pořádal pro vedoucí delegací na okraj Valného shromáždění OSN. „Poděkoval jsem mu za podporu Ukrajiny a také zmínil, že máme v Česku dobré pivo,“ napsal deníku FORUM 24 šéf české diplomacie.

“Kdyby vás zajímalo, za kým jsem tím newyorským metrem jel,” napsal v pondělí na sociálních sítích Lipavský k fotografii, na které si podává ruku s americkým prezidentem Bidenem. Snímek z metra v New Yorku zveřejnil ministr zahraničí už 22. září. “V New Yorku se přepravuji buď metrem, nebo chodím pěšky,” prohlásil tehdy.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

“Setkali se spolu v rámci Valného shromáždění OSN. Více to nemůžeme komentovat,” odpověděla na dotaz deníku FORUM 24 mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Lenka Do. Později Lipavský doplnil, že šlo o setkání na recepci, kterou americký prezident Joe Biden pořádal pro vedoucí delegací na okraj Valného shromáždění OSN. „Poděkoval jsem mu za podporu Ukrajiny a také zmínil, že máme v Česku dobré pivo,“ napsal deníku FORUM 24.

Lipavský před dvěma týdny vystoupil na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, kde přednesl národní projev. V něm například odsoudil ruskou koloniální válku proti Ukrajině. „Neospravedlnitelná, nevyprovokovaná a nezákonná ruská válečná agrese proti Ukrajině není jen očividným porušením Charty OSN. Výrazně poškozuje globální ekonomiku a potravinovou bezpečnost mnoha zemí. Vážně ohrožuje mezinárodní řád založený na dodržování mezinárodních pravidel a poškozuje tak všechny členské státy OSN,“ prohlásil český ministr zahraničí.

Rusko se podle Lipavského snaží rozložit bezpečnostní architekturu evropského kontinentu. Ministr zahraničí upozornil na ironii toho, že ruský prezident Vladimir Putin částečnou mobilizaci vyhlásil a světu pohrozil jadernou zbraní na Mezinárodní den míru. Zároveň upozornil na porušování lidských práv v zemích jako Čína, Afghánistán, Írán, Kuba, Venezuela, Etiopie a Myanmar. Šéf české diplomacie posléze s pomocí citátu Václava Havla apeloval na světové lídry, aby nebyli lhostejní.

Jako první český ministr zahraničí pak po třiceti letech vystoupil také v Radě bezpečnosti OSN, kde označil ruskou agresi za největší hrozbu současnosti. „Česko plně podporuje suverenitu, jednotu a nezávislost Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích. Nikdy neuznáme nezákonnou anexi Krymu. Důrazně odsuzujeme nadcházející zmanipulovaná pseudoreferenda v některých částech ukrajinského území,“ řekl Lipavský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články