Lipovská by měla skončit, tvrdí poslanci ANO. Její odvolání ale nikdo nenavrhne

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Radní České televize Hana Lipovská v pondělí oznámila, že bude kandidovat ve volbách do poslanecké sněmovny. Podle poslance za hnutí ANO a člena volebního výboru Patrika Nachera by v takovém případě neměla být členem mediální rady. Stejně to vidí i jeho kolegyně Barbora Kořanová. Navrhnout odvolání Lipovské se však nikdo z nich nechystá.

Členka Rady České televize Hana Lipovská bude v říjnových volbách kandidovat za Volný blok v Pardubickém kraji, potvrdila oficiálně na pondělní tiskové konferenci. Objeví se tak po boku poslance Lubomíra Volného (dříve SPD), své kolegyně z Institutu svobody a demokracie Jany Bobošíkové nebo zpěvačky Ilony Csákové.

Lipovská se kvůli své kandidatuře mandátu v Radě České televize vzdát odmítá, podle svých slov pouze až do voleb nebude hlasovat ani navrhovat žádná usnesení. Výjimkou má být jen rozhodování v personálních otázkách. „Bylo by strašně pohodlné rezignovat a věřte, že mám velkou chuť to udělat, ale bylo by to zbabělé,“ prohlásila na tiskové konferenci.

()

Zákon kandidaturu členům Rady České televize ve volbách přímo nezakazuje, může se však jevit jako problematická. „Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů,“ stojí v zákoně.

Odvolat Lipovskou z kontrolního orgánu České televize však může volební výbor poslanecké sněmovny, kde má většinu vládní ANO společně s SPD a komunisty. I přesto, že členové hnutí Andreje Babiše kandidaturu Lipovské veřejně kritizují, její konec v mediální radě zřejmě nikdo nenavrhne.

„V momentě, kdy někdo kandiduje za politický subjekt do Sněmovny, a navíc v pozici lídra, neměl by být členem mediální rady, bez ohledu na to, jestli ve volbách uspěje,“ napsal na twitteru poslanec Patrik Nacher.

Na dotaz, zda tedy hnutí ANO bude iniciovat odvolání Lipovské, však reagoval vyhýbavě. „Na to se zeptejte předsedy volebního výboru Stanislava Berkovce (rovněž poslanec hnutí ANO, pozn. redakce), ale můj názor jsem snad napsal dostatečně jasně,“ pokračoval Nacher s tím, že sám nepodal ani návrh na svolání volebního výboru.

„Pocitově by Hana Lipovská dle mého názoru měla na funkci v Radě České televize rezignovat. Být volebním lídrem jakékoli politické strany je podle mého názoru neslučitelné s výkonem funkce radní České televize,“ napsala na sociální síti rovněž členka volebního výboru za hnutí ANO Barbora Kořanová. Ani ta však žádné další kroky neplánuje. „Odvolání navrhovat nebudu,“ doplnila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]