Lipovská končí v Radě ČT. Debata se vyhrotila, Volný zdemoloval stůl

Bývalá radní České televize Hana Lipovská (ČTK/Kamaryt Michal)

Bývalá radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK/Kamaryt Michal

Sněmovna v pátek odvolala členku Rady České televize Hanu Lipovskou. Důvodem byla její kandidatura za politickou stranu Volný blok. Pro hlasovalo 63 z 80 přítomných poslanců. Odvolání Lipovské podpořili poslanci z klubů ANO, ODS, Pirátů, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Proti byli poslanci SPD, komunisté a dva nezařazení. Lídr uskupení Volný blok Lubomír Volný musel být ochrankou odveden z jednacího sálu. V debatě o návrhu na odvolání Lipovské odmítl opustit řečniště. 

„Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize propaguje ve veřejném prostoru vyhraněný politický názor. Velkou část aktivit již projevila před angažmá v  politickém hnutí Volný blok, když vykonávala funkci v Institutu svobody a demokracie,“ řekla na plénu Olga Sommerová (LES, za TOP 09), které bod na plénu prosadila. Politické angažmá členů Rady ČT neumožňuje Zákon o České televizi.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Sněmovna v úvodu rozpravy omezila možnost poslanců vystoupit na dvakrát deset minut. Když Volný vyčerpal tuto svoji lhůtu k řádným vystoupením, začal hovořit prostřednictvím faktických poznámek. Navrhoval například přerušit projednávání do přítomnosti premiéra, a když to sněmovna neschválila, napadl hlasování s tím, že se mu porouchalo hlasovací zařízení.

Na slova předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že podle jeho informací si Volný cosi zasunul do hlasovacího zařízení, Volný odvětil, že mu ho zřejmě ucpali Piráti. Odmítl hlasovat z jiného místa a odůvodnil to tím, že by se tam nakazil covidem a že nebude hlasovat, dokud mu sněmovna neopraví „milovanou zástrčku“. „Rozumím vašemu citovému vztahu k té zástrčce,“ reagoval Vondráček a nařídil desetiminutovou přestávku.

Volný v dalším vystoupení už v podrobné rozpravě pohrozil obstrukcí a tím, že si sedne za řečnický pult, jak už to před časem jednou udělal. Začal vyzývat své bývalé stranické kolegy z hnutí SPD, za které byl zvolen poslancem, aby se k obstrukci přidali. „Kluci, holky, espéďáci, vy máte srdce,“ vyzýval je. Obracel se i na předsedu SPD Tomia Okamuru. „Vždyť ty jsi poctivý kluk, ty nejsi žádná krysa,“ hlásal od mikrofonu.

Když mu uplynula i tato doba, odmítl uvolnit místo předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi. Vondráček pak požádal poslance o deset až 15 minut času, než si s Volným poradí policie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články