Lipovská porušuje zákon. Útok Juchelky je komický, říká Tomáš Martínek

Eric Drooker
Jednání volebního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR mělo v úterý odpoledne neobvyklý průběh. Složení výboru doplnili někteří senátoři a především byli pozváni členové Rady ČT. Jediným bodem jednání byl zřejmě nezákonný postup Rady ČT v odvolání dozorčí komise. Při jednání zaznělo několik zajímavých informací, část z nich přednesl poslanec za Piráty Tomáš Martínek, který také odpověděl deníku FORUM 24 na několik dotazů.

Na jednání výboru jste naznačil, že někteří členové volebního výboru mají s některými členy Rady nadstandardní vztahy, že se potkávají častěji, než by bylo v rámci nezávislosti vhodné. O jaké kolegy jde? A s kým se potkávají?


Pronesl jsem to pouze v reakci na upozornění poslance Juchelky, že má po volbě radních vzniknout mezi poslanci a radními zeď, s čímž bych i souhlasil. Ale v případě, kdy jsem některé poslance z hnutí ANO či SPD potkal na obědě s paní Lipovskou i v doprovodu s paní Bobošíkovou či jinými členy mediálních rad, mi to vyjádření kolegy přišlo trochu pokrytecké. Protože nechci být osobní, tak myslím, že jména nejsou nutná. Jako Piráti podporujeme vznik zákona o lobbingu, aby jednání politiků bylo transparentní i jinde než pouze u Pirátů, kteří již takovou evidenci schůzek vedou.

Na jednání výboru na Vás kolega Juchelka ostře zaútočil. Jak se díváte na jeho obvinění, že kádrujete lidi?

Chápu, že PR oddělení hnutí ANO radí svým poslancům, ať se snaží udělat cokoliv, aby poškodili Piráty, kterým rostou preference a ohrožují moc Andreje Babiše. V případě, kdy předseda volebního výboru Stanislav Berkovec rozesílal kolegům z hnutí ANO kádrovací e-maily ohledně kandidátů do Rady ČT, mi přišel útok kolegy Juchelky komický. To, že preferujeme transparentní jednání před jednáním za zavřenými dveřmi, považuji za výhodu Pirátů. Když vybíráme kandidáty do rad, hledíme především na kvalitu nominací, odbornost či zkušenosti a ne na náklonnost k politické straně, spolku či osobě ve vedení televize.

Co vy vidíte jako problém v současném fungování Rady ČT?

Primárně bych chtěl, aby Rada ČT postupovala dle zákona, což se například v případě odvolání dozorčí komise dle posudků senátu, sněmovny či Rekonstrukce státu nestalo. Osobně se na veřejných slyšeních také ptám kandidátů, jak zajistí svoji nezávislost a nestrannost. Každý radní má být odborníkem, který nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch, případně ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Opakovaně se objevily výzvy k odstoupení nebo odvolání radních Veselého a Lipovské. Pokud by došlo na hlasování, jak se k němu Vy a Piráti postaví?

U radní Hany Lipovské mám obavy, že k porušování zákona dochází. Nejedná se pouze o usnesení k odvolání dozorčí komise, které je dle posudků mimo zákon, ale také možné porušení paragrafu 5 odstavce 2 zákona o ČT, když například radní požadovala po komisi dokumenty k tzv. lidické kauze Reportérů ČT, kde je ve střetu zájmů, když zastupuje zájmy spolků i jí veřejné deklarované skupiny, jejíž součástí má být i kauzou dotčená Jana Bobošíková. Při hlasování o odvolání je nutné vážit vše, aby nedošlo k nevhodnému narušení nezávislosti veřejnoprávních médií, proto stále doufám, že se rada nejdříve pokusí dát vše do zákonného souladu a radní se budou chovat, jak ukládá zákon.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]