Lipovská se aktivně ujala funkce radní, z jednání Rady ČT ji odvezla Bobošíková

Ve středu v Praze zasedala Rada České televize poprvé v novém složení, které ve Sněmovně prosadil mocenský blok stran ANO, KSČM a SPD. Jednání zatím příliš nepoznamenala účast nováčků Luboše Xavera Veselého a Pavla Matochy, zato nová radní Hana Lipovská byla velmi aktivní. Celkově bylo jednání rady klidné a bez emocí.

Zatímco prezidentův oblíbenec Xaver Veselý a novinář z holdingu premiéra Babiše Pavel Matocha během jednání vůbec nevystupovali, nominantka katolické církve Hana Lipovská projevovala živě své názory. Deklarovala, že se bude věnovat ekonomické stránce vysílání ČT, projevovala zájem o vstřícnost televize vůči seniorům a vyjadřovala se ke zvaní hostů do pořadu Otázky Václava Moravce. Lipovská také prosazovala názor, že by bylo možné „svobodněji vysílat“ pořady z doby socialismu, kdyby byly doplněny kritickým komentářem, tak jako jsou komentářem doplněna kritická vydání knih. Konkrétně se přitom hovořilo o vysílání sovětského filmu Osvobození, který je silně poznamenaný komunistickou propagandou, což kritizoval radní Zdeněk Šarapatka.

Programový ředitel ČT Milan Fridrich vysílání filmu Osvobození hájil tím, že o východní frontě z doby druhé světové války nebylo natočeno mnoho jiných filmů, než jsou právě ty sovětské.

Zdeněk Šarapatka v obsáhlém vystoupení vyzval radu, aby se postavila za pořady Reportéři ČT a 168 hodin, v nichž zaznívají i kritické příspěvky vůči držitelům politické moci. Radního Šarapatku chtějí poslanci hnutí ANO v příštím týdnu z Rady ČT odvolat, což by byl v polistopadové historii bezprecedentní krok ze strany aktuálně vládnoucích stran.

Hanu Lipovskou odvážela z Kavčích hor po schůzi rady Jana Bobošíková, někdejší neúspěšná prezidentská kandidátka za KSČM a bývalá ředitelka zpravodajství ČT z doby televizní krize na přelomu let 2000 a 2001.

Během jednání rady nedošlo k očekávaným ostrým názorovým střetům a jednání bylo klidné a bez emocí. Na příštím zasedání 23. června se bude rada zabývat roční odměnou generálního ředitele ČT.

Celý záznam jednání Rady ČT je k poslechu ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner