Lipovskou v Radě ČT zachránili poslanci ANO, SPD a KSČM. Odvolání se nekoná

Radní České televize Hana Lipovská (ČTK)

Radní České televize Hana Lipovská | FOTO: ČTK

Sněmovní většina dnes odmítla zařadit na program schůze návrh na odvolání radní Hany Lipovské z Rady České televize. Odvolat Lipovskou z rady doporučil minulý týden sněmovní volební výbor, a to kvůli jejímu politickému angažmá a údajné ztrátě nezávislosti. S návrhem na zařazení tohoto bodu na program přišla poslankyně z klubu TOP 09 Olga Sommerová (LES) a chtěla ho projednávat dnes večer po ústních interpelacích. Pro zařazení tohoto bodu však hlasovalo jen 40 poslanců, zapotřebí jich bylo o 17 víc.

Nynější schůze sněmovny je zatím poslední před říjnovými volbami. Někteří poslanci nevylučují, že skončí již v pátek a v dalším týdnu už pokračovat nebude. Není vyloučeno, že návrh na zařazení zmíněného bodu zazní i v pátek. Při hlasování se zdržela většina poslanců ANO a KSČM. Poslanci SPD hlasovali proti. Návrh naopak podpořil zbytek opozice včetně vládní ČSSD.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Volební výbor doporučil plénu sněmovny odvolat Lipovskou hlasy všech osmi přítomných členů. Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů. „Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize zastává a ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr a nedávno oznámila, že kandiduje v nadcházejících volbách do poslanecké sněmovny,“ řekla tehdy Sommerová. Domnívá se proto, že Lipovská tak naplnila zmíněný paragraf zákona o ČT a ztratila svoji nezávislost.

Uskupení Volný blok, za který Lipovská kandiduje do sněmovny, však Lipovskou hájí. Podle něj právní předpisy neporušuje. Lídr Volného bloku a nezařazený poslanec Lubomír Volný v pondělí řekl, že pokus o její odvolání má za cíl zbavit televizní radu kritika generálního ředitele ČT Petra Dvořáka.

Volný dnes navrhoval, aby poslanci zařadili na program návrh na odvolání celé Rady ČT. S tímto návrhem však neuspěl.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články