Lisabonské úřady napráskaly do Ruska organizátory demonstrace za Navalného

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj  (ČTK)

Ruský opoziční předák a populární bloger Alexej Navalnyj | FOTO: ČTK

Lisabonské úřady předaly ruskému ministerstvu zahraničí údaje o třech aktivistech, kteří ve městě uspořádali shromáždění na podporu Navalného. Úřad starosty to označil za běžnou praxi. Nyní se jeden z organizátorů bojí odjet do Ruska, píše web Meduza.io.

Lisabonská radnice zaslala osobní údaje tří aktivistů, kteří 23. ledna uspořádali shromáždění na podporu opozičního aktivisty Alexeje Navalného u ruského velvyslanectví v Portugalsku. Informovaly o tom portugalské deníky Expresso a Observador.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Jména, adresy, telefonní čísla a identifikační čísla aktivistů byla zaslána ruskému velvyslanectví v Lisabonu a ruskému ministerstvu zahraničí, informoval deník Público. Tuto informaci poskytli městské radě sami organizátoři shromáždění při jeho přípravě. Jak poznamenává Radio Renascença, dva ze tří organizátorů jsou občany Ruska i Portugalska.

Aktivisté se dozvěděli, že údaje byly předány ruským úřadům, prostřednictvím korespondence s ministerstvem zdravotnictví, které jim poskytlo doporučení proti skrývání. K dopisu byl přiložen pdf soubor s údaji organizátorů shromáždění, v jehož těle byly staré zprávy, které naznačovaly, že první dopis se souborem byl předán ruským úřadům, uvedl na facebooku Pavel Elizarov, který byl jedním z organizátorů demonstrace.

Rada města Lisabonu uznala chybu a omluvila se. Podle Jelizarova to městské úřady označily za „běžnou praxi při akcích, které se konají v blízkosti velvyslanectví“. Od 18. dubna přestaly lisabonské úřady informovat zástupce jiných zemí o organizátorech shromáždění v blízkosti diplomatických misí, uvedl rozhlas TSF.

Další organizátorka lednové akce Ksenia Ašrafullina, která má portugalské občanství, novinářům řekla, že se bojí vrátit do Ruska kvůli možnému pronásledování. Deníku Público řekla, že aktivisté podají stížnost na městskou radu kvůli informacím předávaným do Moskvy.

Někteří portugalští politici v této souvislosti požadovali, aby starosta Lisabonu Fernando Medina odstoupil.