Lithium se těžit bude, na Babišovy protesty zapomeňte

Facebook

Lithium bylo pro Babiše před volbami velké téma | FOTO: Facebook

Jestlipak si ještě vzpomínáte? Kauza Lithium, téma před volbami do parlamentu v roce 2017. Jak se v podstatě ukázalo, informační hra Andreje Babiše s cílem poškodit ČSSD a předsedu Bohuslava Sobotku. 

Kartu Lithium tehdy vytáhli komunisté s tím, že Sobotka a jeho lidé chtějí za hubičku umožnit cizí (australské) firmě vytěžit strategické zásoby lithia pod Krušnými horami. Lidé na to skočili a akcie sociální demokracie prudce klesaly. Sice se socané zaklínali tím, že téma je nesmysl, vše je jinak a komunisté lžou, ale ta lež už byla mezi námi a pracovala. A Babiš se smál, protože jemu naopak preference stoupaly. Ale proč jemu?

Vrabci na střeše si už dávno cvrlikají o tom, že to byl právě tehdy ještě budoucí premiér, kdo zpitomělým komunistům kauzu vytvořil a podstrčil. Sám pak zaujal polohu ustaraného taťky, který říká, že tedy úplně přesně neví, jak se věci mají, ale jistě je to od ČSSD podraz. A lidé div nesepisovali petice Bohušovi psí smrt a Ruce pryč od našeho lithia.

Po volbách samozřejmě případ umlkl. Socdem měla co dělat, aby ustála volební debakl a kromě toho se hutně připravovala na to, že poruší předvolební sliby a s trestně stíhaným Babišem do vlády půjde. Komunisté též byli nuceni reflektovat výrazné oslabení a zánik mnoha mandátů. A stejně tak postupně připravovali půdu na podporu Babiše a jeho vlády. A Babiš? Ten se smál, točil mlýnek a mlčel. Už kauzu nepotřeboval.

Jak se ukazuje, dalším důvodem pro jeho mlčení byl fakt, že jeho vláda s těžbou lithia dál počítá, stejně tak s pokračováním kontraktu s onou australskou a prý podvodnickou těžařskou firmou. Lithia je totiž u nás dost a jde o velmi žádaný prvek.

A tak došlo k tomu, že mnozí spoluobčané alternativní inteligence věřili, že to byl Babiš, kdo čachry socanů a Australanů zarazil. Poněvadž se o tom už nikde nic neobjevovalo. A když se nějaké nezávislé médium o lithiu zmínilo, čtenáři se rozčilovali a Babiš… Mlčel. 

Najednou však, hrom do toho, lithium je zpět. A chce ho těžit ČEZ. Ovšem ve spolupráci s onou firmou z daleké Austrálie. Firmou, o níž mnozí prý zasvěcení hovořili jako o uměle vytvořené společnosti, existující jen kvůli vykradení našeho přírodního bohatství. 

Teoreticky by se měly od komunistů ozvat jasné hlasy – Tak takhle ne, lithium nedáme, Babiši, konej, nebo nepodpoříme vládu. Jenže se neozývají. Podpora vlády a z toho plynoucí značný vliv je jim přednější. Mlčí i kdysi rozhořčení občané. Babiš jim přeci tehdy jasně vysvětlil, jak se věci mají. A kromě toho – ČEZ je ovládán a vlastněn státem, tedy vládou, tedy Babišem. Takže musí být všechno v pořádku. Nebo ne?

Ostatně, vůbec, ale ani trochu bych se nedivil, kdyby nakonec lithium těžilo nějaké konsorcium, spadající do holdingu Agrofert. Tak to totiž nyní u nás chodí. 

A co s tím? Nejde o to, zda lithium těžit. Nejde o to, že společně s onehdy difamovanou australskou společností. Nejde o to, že komunisté nyní budou vypadat jako blbci. Jde o to, že Babiš tehdy lhal, a lže stále. Takže už asi nikdo přesně neví, jak se věci mají. Při jeho schopnosti sám sebe vyvracet si nikdo není jistý tím, co premiér říká. Jedno ale jisté je. Dělal a dělá z občanů idioty. Doufám, že se mu to vrátí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner