Drama v domovech důchodců pokračuje. V Litoměřicích je 52 nakažených seniorů, jeden zemřel

Ilustrační foto (Pixabay/Tumisu)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Tumisu

Nákaza novým koronavirem zasáhla další domov důchodců. V litoměřickém domově pro seniory je 52 pozitivně testovaných klientů na přítomnost viru COVID-19 z celkem 72 lidí, kteří zde žijí. Jeden muž v pondělí zemřel, ale úřady zdůrazňují, že nákaza u něj nebyla hlavní příčinou úmrtí.

Zařízení je od minulé středy v karanténě. „Kromě 52 jeho klientů se nákaza prokázala i u tří zaměstnanců,“ uvedl pro Český rozhlas ředitel litoměřického Centra sociální pomoci Jindřich Vinkler. 

Testy následně podstoupili i ošetřovatelé, ale na výsledky většiny personálu se zatím čeká.

Tři ze zaměstnanců mají nález na koronavirus pozitivní, domov pro seniory proto přijal příslušná opatření ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí tak, aby předešel šíření nákazy.

U 52 nakažených se nemoc projevila a potřebovali lékařskou pomoc. Pětaosmdesátiletý muž hospitalizovaný v ústecké Masarykově nemocnici v pondělí zemřel, jednalo se o onkologického pacienta s řadou dalších interních chorob. 

V době karantény jsou všichni senioři na pokojích, nikdo nevychází ven a rovněž veškerá péče je prováděna na pokojích. Centrum sociální pomoci Litoměřice na svém webu uvedlo, že většina testovaných klientů nevykazuje žádné závažné příznaky koronavirové infekce. Ti, kteří potřebují neodkladnou péči, jsou ihned převáženi do litoměřické nebo ústecké nemocnice.

Domovy důchodců jsou terčem epidemie

V Česku je nákazou postižena řada sociálních zařízení. Deník FORUM 24 upozornil na šíření nemoci v domě pro seniory v Praze-Michli, kde ani po zjištění nákazy novým koronavirem nebyli klienti a personál otestováni a nemoc se prudce rozšířila. Zemřeli zde čtyři lidé.

V ostravském Domově pro seniory Iris se u pracovnice přímé péče objevila nákaza COVID-19, informoval v úterý na sociální síti Twitter primátor Tomáš Macura.

Domovy pro seniory a další pobytové sociální služby musejí od pondělí přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Poté je umístí po dobu 14 dní na samostatný pokoj. 

Epidemie zasáhla do konce minulého týdne šest domovů důchodců, nyní se ale objevují další případy. V úterý byl oznámen kromě litoměřického domova pro seniory i případ podobného zařízení ve Slaném. Tamní domov s pečovatelskou službou, kde žije více než 80 lidí, je v karanténě, testy prokázaly onemocnění COVID-19 u dvou jeho obyvatel. ČTK to řekl starosta Slaného Martin Hrabánek.

První případ onemocnění byl v domově odhalen už minulý týden, následovala preventivní karanténa pro dalších sedm klientů. V pondělí potvrdil test druhého nakaženého. Celý objekt, v němž je 90 bytů, je uzavřený, vchody jsou zapáskované, aby dovnitř nemohl vejít nikdo nepovolaný.

Nákupy může klientům obstarat rodina a předat je pečovatelské službě ve vyhrazených hodinách, případně s nimi pomůže farní charita. Zajištěna je také donáška obědů či léků.

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého domovy důchodců stále nemají respirátory.

Hamáček: Domovy důchodců dostanou obleky

Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka dostanou domovy pro seniory ochranné obleky a brýle ihned, jakmile se v nich objeví nákaza. Kraje prý již mají připraveny sady ochranných pomůcek a v případě potřeby je těmto zařízením hned pošlou. Hamáček to v úterý sdělil ČTK. Reagoval tak na průzkum mezi poskytovateli sociální péče. Podle výsledků téměř dvě třetiny domovů pro seniory a dalších podobných sociálních zařízení ochranné obleky a brýle dosud nemají.

Zdroje: ČTK, ČT, Český rozhlas, iRozhlas

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]