Liz Trussová rezignovala na pozici britské premiérky. Ve funkci byla pouhých 45 dní

Nový britská premiérka Liz Trussová (Profimedia)

Nový britská premiérka Liz Trussová | FOTO: Profimedia

Liz Trussová oznámila svou rezignaci na post premiérky, uvedla BBC. Před desítkami reportérů řekla, že nastoupila do úřadu v době „velké ekonomické a mezinárodní nestability“. Prohlásila, že nemůže splnit mandát, na který byla zvolena, a proto rezignuje.

Liz Trussová se tak stala britskou premiérkou, která ve funkci vydržela nejkratší dobu. Ve funkci byla pouhých 45 dní. Premiérem úřadujícím druhou nejkratší dobu byl George Canning, který v roce 1827 sloužil 119 dní.

()

Problémy Liz Trussové podle BBC začaly, když její první kancléř Kwasi Kwarteng 23. září vyděsil finanční trhy svým minirozpočtem. Dovršeny pak byly, když odstoupila ministryně vnitra Suella Bravermanová, a navíc si Liz Trussová nedokázala poradit s hlasováním v parlamentu. Znepokojení konzervativců pak podle BBC přerostlo v „otevřený hněv“ uvnitř strany.

Rezignace je tak vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Trussová nakonec nucena postupně ustoupit. Navzdory tomu, že se za své chyby omluvila a Kwasiho Kwartenga vyměnila v čele resortu financí za Jeremyho Hunta, nepodařilo se jí uklidnit nevoli ve vlastní straně.

Trussová rezignovala bezprostředně po jednání s nejvyššími představiteli Konzervativní strany, konkrétně s vicepremiérkou Thérèse Coffeyovou, předsedou strany Jakem Berrym a předsedou vlivného Výboru 1922 Grahamem Bradym.

Její čtvrteční odstoupení následuje po dramatických scénách v Dolní sněmovně ve středu večer kvůli hlasování o frakování. Volání po tom, aby z funkce odstoupila, v následujících hodinách stále sílilo.

Nástupce z řad konzervativců v premiérském křesle by měl být znám do konce příštího týdne. Než bude nový premiér formálně jmenován králem Karlem III., zůstane Liz Trussová ve funkci. Mezi jmény, která by mohla Trussovou ve funkci nahradit, jsou například Rishi Sunak a Penny Mourdantová – oponenti Trussové ve vnitrostranické volbě premiéra letos v létě. Ministr financí Hunt se podle informací britského deníku Daily Mirror o funkci ucházet nebude.

Předseda labouristů Keir Starmer po rezignačním projevu premiérky Trussové vyzval k okamžitým všeobecným volbám.

Ilustrační foto / AMRAM (Greg L. Davis / NARA & DVIDS PUBLICKDOMAIN ARCHIVE / Released to Public)

Celý text rezignačního projevu Liz Trussové: „Do úřadu jsem nastoupila v době velké ekonomické a mezinárodní nestability. Rodiny a podniky se obávaly, jak zaplatí své účty. Putinova nezákonná válka na Ukrajině ohrožuje bezpečnost celého našeho kontinentu. A naši zemi příliš dlouho brzdil nízký ekonomický růst. Byla jsem zvolena Konzervativní stranou s mandátem to změnit. Dosáhli jsme snížení nákladů na energie a snížení národního pojištění. Stanovili jsme vizi pro ekonomiku s nízkým zdaněním a vysokým růstem, která by využila svobodu brexitu. Uznávám však, že vzhledem k situaci nemohu splnit mandát, na který jsem byla zvolena Konzervativní stranou. Proto jsem hovořila s Jeho Veličenstvem králem, abych mu oznámila, že rezignuji na funkci vůdce Konzervativní strany. Dnes ráno jsem se setkala s předsedou Výboru 1922, sirem Grahamem Bradym. Dohodli jsme se, že volby vedení budou dokončeny během příštího týdne. To zajistí, že zůstaneme na cestě k plnění našich fiskálních plánů a udržení ekonomické stability a národní bezpečnosti naší země. Zůstanu předsedou vlády, dokud nebude vybrán nástupce.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články