Lobbista Janoušek nastoupil do vězení. Policie po něm ráno vyhlásila pátrání

Lobbista Roman Janoušek (ČTK)

Lobbista Roman Janoušek | FOTO: ČTK

Odsouzený Roman Janoušek nastoupil do pankrácké věznice v Praze. Stalo se tak poté, co Krajský soud v Brně vydal příkaz k předvedení lobbisty do vězení. Policie po něm následně vyhlásila pátrání. Na základě příkazu má být odsouzený dodán do nejbližší věznice, prohlásila ve čtvrtek dopoledne mluvčí soudu Klára Belkovová.

Do pankrácké věznice přijel kolem poledne černý vůz, který opustil vilu Romana Janouška. Zprvu nebylo zřejmé, zda v něm odsouzený lobbista opravdu byl, ale brzy vyšlo najevo, že k výkonu trestu na Pankrác nastoupil. Na twitteru to potvrdila vězeňská služba. Janouškův advokát už v průběhu dne oznámil, že za mříže půjde dobrovolně a trestu se rozhodně nevyhýbá. 

Soud příkaz vydal 21. července. „Příkaz byl odeslán Krajskému ředitelství Policie ČR hlavního města Prahy. S dalšími dotazy se proto prosím obracejte na Policii ČR a Vězeňskou službu, které by měly ve věci činit další kroky,“ uvedla mluvčí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil Janouškovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti usnesení podal stížnost státní zástupce, Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června. Pobyt ve věznici, kam je Janoušek zařazen, podle rozhodnutí olomouckého soudu není vzhledem k tamní zdravotní péči rizikový.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu se mu ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně, naposledy loni na jaře o rok. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt.

Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu a vážně ji zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V době přerušení trestu ho sledování nařízené pražským vrchním soudem zastihlo na plovárně, na kole nebo v galerii. Server Seznam Zprávy letos zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole pohybuje na zasněžených svazích rakouských Alp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecz[email protected]