Lobbista Roman Janoušek se musí vrátit do vězení. Rozhodl o tom vrchní soud

Lobbista Roman Janoušek (ČTK)

Lobbista Roman Janoušek | FOTO: ČTK

Státní zástupce uspěl podle serveru ČT 24 se stížností proti přerušení trestu podnikatele a lobbisty Romana Janouška. Reportéři České televize se seznámili s usnesením, ze kterého vyplývá, že olomoucký vrchní soud rozhodl o návratu Romana Janouška do vězení. V usnesení soud konstatoval, že zdravotní stav nebrání tomu, aby mohl Janoušek pobývat ve vězení.

Olomoucký vrchní soud ve svém usnesení mimo jiné zmínil, že soukromé aktivity Romana Janouška nenasvědčují tomu, že by jeho zdravotní stav byl život ohrožující. Mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik reportérům rozhodnutí potvrdil.

Krajský soud v Brně na konci dubna prodloužil lobbistovi o další dva roky přerušení výkonu trestu, a to ze zdravotních důvodů. Proti tomu podal státní zástupce stížnost, které nyní vrchní soud vyhověl. Rozhodnutí formou usnesení, kterým změnil rozsudek krajského soudu, vydal na neveřejném zasedání na konci června.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 autem srazil ženu a od nehody ujel. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu mu soudy na jeho žádost ze zdravotních důvodů opakovaně přerušily. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít, uvedl server ČT 24.

Miliardář Roman Janoušek patřil podle odhadu týdeníku Euro mezi 50 nejbohatších Čechů. Jeho majetek byl odhadován na 4 až 5,5 miliard korun. Podle řady médií se jednalo v éře primátora Pavla Béma o kmotra pražské podnikatelské mafie, která vydělávala na vazbách s komunálními politiky. Podle policejních odposlechů měl Janoušek v korupčním podsvětí přezdívky Mazánek, Kolibřík či Kapitán. Přezdívkou „Mázánku“ ho oslovoval i samotný primátor Prahy Bém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]