Lobbistka Mrencová, alias fiktivní mluvčí hejtmana Haška, pracovala i pro KSČM

Printscreen: Stream.cz

Lobbistka Jana Mrencová v reportáži televize Stream.cz | FOTO: Printscreen: Stream.cz

Lobbistka Jana Mrencová, která pravděpodobně pod pseudonymem Lucie Proutníková pracovala jako fiktivní mluvčí pro hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška (ČSSD), je spojená i s komunistickou stranou. O podezřelém kontraktu na propagaci KSČM s firmou, ve které figurují rodinní příslušníci Mrencové, informuje server Seznam.cz. Vyjádření KSČM není zatím k dispozici.

O Mrencové psala média v posledních týdnech především v souvislosti s kauzou neexistující Haškovy mluvčí Proutníkové, za kterou se Mrencová podle bývalé mluvčí kraje Denisy Kapitančikové vydávala. Od kraje měla dostávat za přeposílání tiskových zpráv zhruba 400.000 korun ročně. Haška dnes kvůli tomu vyzvali k rezignaci zástupci Strany zelených a České pirátské strany. Hašek, který bude kauzu vysvětlovat příští týden svým spolustraníkům, tvrdí, že Proutníkovou neznal. Vše vnímá jako politický boj.

Server IHNED.cz ve čtvrtek naznačil, že Mrencová podobným způsobem zřejmě pracovala i pro KSČM, tentokrát pod pseudonymem Eva Komínková. Helena Grofová z mediálního úseku strany na dotaz, kdo je Komínková, pro server uvedla: „S tím vám moc nepomůžu, jsem tady krátce.“ Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, která služeb Komínkové také využívala, nejprve tvrdila, že ji osobně nezná, že jde o zaměstnankyni tiskového oddělení strany. Poté uvedla, že se jedná o pracovnici PR agentury a že je to „slečna kolem třiceti“. Že by se za Komínkovou skrývala Mrencová, Konečná odmítla.

Seznam.cz dnes informuje o kontraktu za jeden milion korun na propagaci KSČM mezi firmou Futura, která vydává deník Haló noviny, a společností Marketingové centrum Profil, v níž je jednatelem druh Mrencové Miloš Skácel a působí v ní i Mrencové syn Miloš Skácel. „Předmětem smlouvy je komunikovat s jednotlivými médii, vybírat témata pro média, odstraňovat komunikativní bloky, prezentace představitelů KSČM, zajištění kompletního PR,“ cituje server ze smlouvy na rok 2016.

Server Aktuálně.cz dnes s odkazem na dokumenty, které má k dispozici, uvedl, že podle smlouvy ze začátku letošního roku si komunisté objednali u Mrencové mediální služby za 100.000 korun. Předmětem smlouvy je i v tomto případě „odstraňovat komunikativní bloky“ a dále pravidelné rozesílání toho, co se v médiích o komunistech napsalo, nebo vybírání témat pro novináře.

Syn Mrencové se podle Seznamu stará také o facebookové stránky KSČM a podle svého webu pracoval i pro komunistickou europoslankyni Konečnou. Společnost Marketingové centrum Profil navíc sídlí ve stejném domě v Mariánských Lázních jako Producentské centrum Profil, v němž je Mrencová prokuristkou a jednatelem je druh lobbistky.

Mrencová ale odmítá, že by měla s firmou něco společného. „Já už politiku čtyři roky nedělám,“ uvedla ve videorozhovoru pro server Seznam.cz a k informacím o jejím působení pro Jihomoravský kraj dodala: „Tak já si myslím, že tyto informace jsou nepravdivé a novináři by se měli ptát toho, kdo to skutečně dělá. Politiku nedělám a jaký bude další postup, rozhodnou právníci.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner