Lockdown připravil o práci 60 tisíc žen

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Nízký počet žen v rozhodovacích pozicích ve veřejné správě i firmách, nerovné odměňování žen a mužů nebo nedostatek flexibilních pracovních příležitostí i flexibility práce obecně. Takové jsou dlouhodobé české nedostatky, ozývá se už nějaký čas z Evropské unie. A nevaruje pouze Brusel. Poněkud alarmující jsou i čísla, kterými disponuje přímo Česká republika. Za minulý rok to byly častěji ženy, které přicházely o práci. Dohromady jich bylo téměř 60 000. Pandemie navíc zhoršila jejich pozici na trhu práce a ještě prohloubila platové rozdíly oproti mužům. 

Není to jen číslo na papíře, jde o 60 000 lidských příběhů – možná jsou mezi nimi také matky samoživitelky, možná vdovy před důchodem, které už nikdo nezaměstná. Možná že o práci přišla i vaše sestra nebo kamarádka. Ty nejrůžovější vyhlídky ale ženy nemají, ani když se jim podaří do práce vrátit. Neúprosná statistika tvrdí, že ženy v Česku mají o 22 % menší platy než muži, což mluví za vše. 

Bohumil Doležal (archiv)

Práce a péče o dítě jsou často časově neslučitelné

Pro dítě ve 3 hodiny? Tak to si vezměte půl dne dovolenou. Vsadím se, že tyhle věty už v práci bohužel slyšelo mnoho matek. Právě extrémně nízká flexibilita práce a nemožnost pracovat z domova pak nutí ženy vybrat si, jestli rodina, nebo kariéra. Rozdíly v odměňování pak logicky rostou s věkem. Zatímco u mužů není zatím tak pravděpodobná pauza kvůli rodičovství, ženy musí několikrát za život absolvovat tzv. restart kariéry. A stagnace odměn za práci s tím samozřejmě souvisí. Nakonec, důležitým faktorem je také feminizace špatně placených profesí. Děti se více setkávají s učitelkami než učiteli, to samé platí například pro úřady. 

Jak z toho ven? Jednoznačně podporovat flexibilní úvazky a kvalifikační růst během péče o děti. Jsem velmi ráda, že už nyní existují firmy, které dávají pozitivní příklad. Nabízejí například firemní benefity v podobě školek nebo dětských skupin či neomezenou možnost práce z domova. Zkrátka si uvědomují význam lidského kapitálu pro svůj rozvoj. Bohužel takovýto přístup má v naší zemi stále málo firem. Navíc většina z nich je ve větších městech, často fungují v oblasti technologií nebo e-commerce a zaměstnávají vysoce kvalifikované lidi. Jsem přesvědčena o tom, že pokud by se trend flexibilního zaměstnávání rozšířil i mezi firmy, které zaměstnávají rodiče z tzv. střední třídy, máme z poloviny vyhráno.

Autorka je senátorka a 1. místopředsedkyně KDU-ČSL

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]