Loď s migranty se převrátila, je pravděpodobně až 700 obětí

Eric Drooker

Až 700 lidí se nejspíš utopilo poté, co se v sobotu večer ve Středozemním moři převrátila rybářská loď s migranty na palubě. Uvedla to italská agentura ANSA. Podle italské pobřežní stráže se zatím podařilo zachránit 28 lidí.
Nehoda se stala asi 210 kilometrů od italského ostrova Lampedusa a přibližně 27 kilometrů od libyjských břehů. Loď převážela 500 až 700 migrantů. Už minulý týden se severně od Libye utopilo asi 400 uprchlíků.

lamp

„Obáváme se, že jde o tragédii opravdu obrovských rozměrů,“ řekla Carlotta Samiová, mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Také maltský premiér Joseph Muscat vyjádřil obavu, že o život přišlo mnoho lidí. Plavidlo se prý převrátilo kvůli tomu, že se migranti shromáždili na jedné straně paluby v okamžiku, kdy se k nim blížila obchodní loď. Její posádka pak zavolala záchranáře.

Podle novináře listu Times of Malta Marka Micallefa se scénář, kdy se loď převrátí ve chvíli, kdy je nablízku záchrana, opakuje. „Je to součást celého problému: obchodní plavidla, která jsou špatně vybavena na záchranné akce, mají dělat věci, pro které nejsou určena,“ řekl Micallef BBC.

Na rozsáhlé záchranné operaci se podílí italské a maltské námořnictvo, celkem jde podle BBC o 27 lodí a tři vrtulníky. Mluvčí italské pobřežní hlídky uvedl, že operace se stále snaží najít přeživší, ale „brzy půjde jen o hledání mrtvých těl“.

Pokud se počet obětí dnešní nehody potvrdí, půjde o jedno z nejhorších neštěstí s oběťmi z řad uprchlíků ve Středomoří za několik posledních desetiletí, napsala agentura Reuters. Počet lidí, kteří od začátku letošního roku zahynuli během riskantní cesty do Evropy, po dnešku zřejmě stoupne na více než 1500. Loni prchlo ze severní Afriky před násilím a chudobou rekordních 170 tisíc lidí. Protože se v poslední dny zlepšilo počasí, narostl i počet pokusů překonat vzdálenost přes moře v délce asi 500 kilometrů.

repro: youtube

Minulý týden italská pobřežní garda zachránila asi 10 tisíc uprchlíků.

Shodou okolností o situaci uprchlíků ze severní Afriky, kterých stále přibývá, mluvil koncem týdne papež František s italským prezidentem Sergiem Mattarellou. Papež se vyslovil, aby Evropská unie podpořila Itálii, která sama už příliv uprchlíků nezvládá.

repro: youtube

Papež poděkoval při svém setkání s prezidentem Mattarellou Itálii za pomoc s vlnou uprchlíků.

Papež navštívil ostrov Lampedusa v červenci 2013 a tehdy tam řekl: „Myšlenka na tragédie, které se tu stále opakují, se ke mně vrací a bolí mě, jak trn zaražený přímo do srdce. Řekl jsem si, že sem musím přijet a pomodlit se, ukázat soucit a znovu probudit svědomí lidí – ať se tyto tragédie už nikdy neopakují.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]