Logika Lidových novin: Babiš sice nemá lhát, ale Transparency nesmí říkat pravdu

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Komentátoři Lidových novin, které patří do holdingu Agrofert, občas docházejí k fascinujícím závěrům. Tentokrát se Martin Zvěřina zamyslel nad skandálním výrokem soudu o tom, že Andrej Babiš může lhát o organizaci Transparency International, a dokonce ji veřejně urážet. A cože na to pan Zvěřina? Podle něj jsou Babišovy výmysly v podstatě totéž jako informace, které zveřejňuje Transparency.

Babiš podle soudu nepoškodil dobré jméno Transparency International, a to přesto, že o ní mluvil jako o zkorumpované. Zvěřina uznává, že by premiér měl být zdrženlivější. Pak ale píše: „Na druhé straně i protikorupční organizace by měla vážit slova. Nebo snad když označuje předsedu vlády jako dotačního podvodníka či politika, který rozkrádá stát, tak je to právně korektní a důvěryhodné?“

To je opravdu zajímavá úvaha. Kdyby totiž pan Zvěřina zjistil, že podobná vyjádření Transparency International jsou pravdivá, musel by zároveň přijít na to, že on sám pracuje pro politika, který rozkrádá stát, resp. že se nechává platit dotačním podvodníkem. Že by něco takového už bylo pro pana Zvěřinu moc? Nevíme.

Komentátor má celý spor za „projev hlubokých osobních animozit mezi pány Babišem a Ondráčkou (šéfem Transparency)“. Ano, přesně takhle funguje Babišova propaganda, jejíž součástí je i Zvěřina. Ze všeho je nutné udělat osobní spor. Ve světě Andreje Babiše není možné, že by někdo proti něčemu bojoval čistě ze systémových důvodů, nebo proto, že to odporuje jeho hodnotám. Ve světě Andreje Babiše je každý jeho kritik prostě Antibabiš. A to pan Zvěřina tedy rozhodně není.

„Soud se nenechal vtáhnout do politického boje a řekl, že obě strany mají podobný přístup do médií, a tudíž se jejich vzájemné invektivy vejdou do svobody projevu,“ konstatuje Zvěřina. Škoda že pan komentátor zapomněl, že šéf Transparency International Ondráčka žádná média nevlastní, a tudíž rozhodně nelze říci, že by jeho přístup do nich vůbec mohl být srovnatelný. Komentář Martina Zvěřiny prostě opět přesně odpovídá potřebám Andreje Babiše. A s tou opatrnou „kritikou“ majitele ještě vypadá jako svobodný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]