Londýnský útočník byl fanatik, který vyzýval k vraždění i přítelkyni

Metropolitan Police

Sudesh Amman | FOTO: Metropolitan Police

Policie v neděli v jižní části Londýna zastřelila muže, který nožem zaútočil na několik lidí a nejméně tři zranil. Pachatelem byl Sudesh Amman z Harrow v severozápadním Londýně. Muž byl uvězněn v prosinci 2018 poté, co se přiznal k podpoře islámského terorismu a k šíření propagandistických materiálů Islámského státu a al-Káidy na WhatsApp a na sociálních sítích. V té době mu bylo 18 let.

Amman upoutal policii v dubnu 2018, když zveřejnil extremistický materiál a o měsíc později byl zatčen. Propagandistická videa posílal i své přítelkyni a vyzýval ji, aby zabila své „nevěřící“ (kuffar) rodiče.

Psal také o tom, že by bylo dobré provést teroristický útok. „Pokud nemůžeš vyrobit bombu, protože tě sleduje rodina, přátelé nebo špioni, nebo tě podezřívají, v noci si vezmi nůž, molotovův koktejl, zvukové bomby nebo auto a zaútoč.“

Policejní důstojník Alexis Boon, velitel protiteroristické policie v metropolitní oblasti, tehdy uvedl, že Amman byl „fascinován smrtí ve jménu terorismu“. Je to patrné z mužova poznámkového bloku, který byl nalezen u něj doma. Tam si zaznamenal své „životní cíle“ a nad rodinnými aktivitami si nahoru napsal mučednickou smrt, aby se dostal do posmrtného života.

Amman byl odsouzen na dobu tří let a čtyř měsíců a byl propuštěn po polovině trestu, když se vzal v úvahu čas, který strávil ve vazbě.

Byl propuštěn v lednu, ale byl stále považován za značnou hrozbu pro veřejnost, takže mu byly uloženy přísné podmínky, ke kterým také patřil zákaz nočního vycházení a aktivní dohled policie. Takový aktivní dohled je určen jen pro pachatele nejzávažnějších případů.

Film a fotografie z útoku ve Streathamu ukazují, že Amman byl zatčen a zastřelen nejméně dvěma ozbrojenými policisty v civilu několik minut poté, co zranil dva lidi na rušné jižní ulici v Londýně.

Přesné podrobnosti o Ammanově věznění a propuštění nejsou zatím jasné. Zdá se, že podle policie nebyly důvody, proč by nemohl být podmínečně propuštěn, protože ve vězení se žádných provinění nedopustil. Zjevně se ale nepovedlo zabránit tomu, aby nebyl pro okolí nebezpečný.

Otázky médií a veřejnosti vzbuzuje, proč byl Amman přímo zastřelen a zda je legální, aby tak jednali policisté v civilu. Policie ovšem může legálně používat „přiměřenou sílu“ k prevenci kriminality. V případě teroristického útoku, pokud policista upřímně věří, že někdo představuje nebezpečí pro jeho život nebo pro život ostatních, může použít střelné zbraně.

Rozhodnutí, zda bude střílet, je na důstojníkovi. Aby byla střelba následně hodnocena jako legální, musí prokázat, že jednal v sebeobraně nebo při obraně druhých a že akce byla přiměřená. Oficiálně se má zbraň použít tak, aby byl pachatel zneschopněn, ovšem policisté jsou školeni, aby stříleli do hrudníku, takže pravděpodobnost usmrcení pachatele je velká.

(Theguardian.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner