Lotyšská ministryně: Na Česku vidíme, jak rychle se situace může vymknout kontrole

Lotyšská ministryně zdravotnictví Ilze Viņķele  (printscreen LSM.lv, Latvian Public Broadcasting)

Lotyšská ministryně zdravotnictví Ilze Viņķele | FOTO: printscreen LSM.lv, Latvian Public Broadcasting

V další evropské zemi si ukazovali na Česko jako na odstrašující příklad. Po rakouských politicích mluvila o České republice v nelichotivé souvislosti i lotyšská ministryně zdravotnictví. Situaci, kdy by Lotyšsko čelilo stejnému šíření nákazy jako Česká republika, označila Ilze Viņķele za katastrofu pro lotyšské zdravotnictví.

Lotyšská ministryně zdravotnictví Ilze Viņķele informovala v televizi občany své země o podobě opatření proti šíření nákazy koronavirem. Občany ujistila o tom, že klesne-li kumulativní počet případů pod 50 na 100 000 obyvatel, vláda už nevyhlásí žádná nová restriktivní opatření.

U té příležitosti poukázala na špatnou situaci v České republice. „17. října měli 8712 nových případů za den. Pokud to přepočítáme na počet obyvatel, v Lotyšsku by to bylo 1700 případů denně. Jestliže 10 % nakažených je hospitalizovaných, byla by to katastrofa pro lotyšské zdravotnictví,“ varovala politička. „Na České republice je vidět, jak rychle se situace může vymknout kontrole,“ upřesnila. Informuje o tom lotyšský portál Public broadcasting of Latvia.

Česko jako negativní příklad uvádí politici ve více zemích. Na Slovensku se Synonymem pro zhoršení situace stal výraz „česká cesta“, který se podle reportéra Eugena Kordy používá jako na běžícím pásu. Použil jej mimo jiné i slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčína.

Na nepříznivý vývoj v Česku poukázal rakouský vicekancléř Werner Kogler. Rakouský kancléř Sebastian Kurz pak na Česko opakovaně poukázal jako na odstrašující případ. Německá kancléřka Angela Merkelová se omezila na poukaz na špatnou situaci v sousedních zemích.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]