Lov na ruské ponorky může začít. Ukrajinci dostanou vrtulníky Sea King

Westland WS-61 Sea King (SAC Oldfield, wikimedia commons / CC BY 4.0)

Westland WS-61 Sea King | FOTO: SAC Oldfield, wikimedia commons / CC BY 4.0

Již deset posádek bylo spolu s techniky vycvičeno ve Velké Británii v obsluhování vrtulníku Westland WS-61 Sea King, o němž britský ministr Ben Wallace oznámil, že jej Velká Británie Ukrajině dodá. Oznámila to agentura Ukrinform.

Na Ukrajinu bude dodána celkem trojice těchto strojů. Jeden už na Ukrajině je. Podle ministra Wallace bude Sea King asistovat ukrajinské armádě při pátracích a záchranných misích nad mořem. Protože je vrtulník vybaven podvodním sonarem a dokáže létat až 4 hodiny v kuse, může se stát úspěšným lovcem případných ruských ponorek, které by se snažily ohrožovat pobřeží.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Westland WS-61 Sea King je britskou licencí amerického vrtulníku Sikorsky SH-3 Sea King, který vznikl jako reakce na nebezpečí ze strany sovětské ponorkové flotily, která v době studené války čítala více než 200 bojových ponorek. Westland WS-61 Sea King je zcela autonomní stroj, který může operovat ve spolupráci s letadly i loděmi.

Vrtulník díky speciálně konstruovanému obojživelnému trupu dokáže přistát na hladině. Také díky tomu patří – mimo armádu – k oblíbeným strojům například i pobřežní stráže či dalších nejrůznějších civilních organizací.

Britské vrtulníky se od těch amerických liší britskými motory Rolls-Royce Gnome, britskými protiponorkovými systémy a také plně počítačovým řízením letu. K nejrozšířenějším variantám pro britskou armádu se stal tap Sea King Commando (HC4), který je vrtulníkem transportním, jenž unese až 28 vojáků s plnou výbavou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články