Lovec kybernetických hrozeb Jindřich Karásek o zákulisí současné války

(foto: www.misha-photography.com)

FOTO: foto: www.misha-photography.com

Jindřich Karásek je lovec kybernetických hrozeb. Pracuje pro soukromou bezpečnostní firmu, jeho náplní je přemýšlet jako útočníci a odhadnout, kde udeří příště. Zároveň monitoruje aktivity APT – (advanced persistent threat) v našem regionu, jak to například dělá armáda a některé bezpečnostní složky.

Dalo se v kybersvětě poznat, že se schyluje k invazi na Ukrajinu?
Několik měsíců před konfliktem jsem zaznamenal výrazné zvýšení aktivity různých scannerů. Těmi ­scannery mám na mysli botnety (sítě botů), hacknuté weby a podobně. Normálně útočníci scanují systémy nepřetržitě poměrně intenzivně. Jenže to bývá obvykle takové „všichni proti všem“ a útočníci se soustředí spíš na komerční cíle. Ale najednou už před Vánocemi bylo vidět, že se situace změnila, útočníci se zaměřili na civilní cíle a kritickou infrastrukturu. Vím také, že lidé z IT oboru z různých evropských zemí, kteří viděli množství útoků na kyberscéně, Ukrajinu varovali a předávali data ohledně cílů a způsobů možných kyberútoků z ruské strany.

Jak moc důležitá je dnes kybernetická část války?
Coby lovec hrozeb možná nejsem tak objektivní. Řekl bych ale, že je to klíčová oblast a že personální složení a jeho poměr k ostatním zaměstnancům zřejmě ani zdaleka nevystihuje význam této oblasti. Mám rád tu scénu z Bonda, kdy se Q představil Bondovi v muzeu a oponuje mu, že od klávesnice se svou ranní kávou dokáže udělat víc škody, než Bond za měsíc „v poli“. Útoky v kybersvětě jsou relativně levné, když je srovnáme s konvenční vojenskou operací. Navíc se v kybersvětě hůř dokazuje, „kdo to byl“. A kyberbezpečnost je většinou bohužel to poslední, co zajímalo stavitele továren a elektráren nebo provozovatele nemocnic. Protože kdo a proč by útočil na nemocnici, no ne?

Sémantická analýza dezinformačních médií pro slovenskou jazykovou oblast.

Jaké úřady na kybernetickou obranu má Česko? Fungují dobře?
Civilní část tvoří NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost), o kterém teď asi uslyšíme víc. Armádní část, tedy vojenská rozvědka a kyberjednotka brigádního generála Miroslava Feixe fungují velmi dobře. Sám jsem…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články