Lovochemie a jiné kauzy Andreje Babiše v dokumentu České televize

V době, kdy Zemanova vláda rozhodla o první privatizaci Unipetrolu, Česká televize odvysílala v dnes již neexistujícím cyklu Fakta reportáž o počátcích podnikání Andreje Babiše a o kauzách, které jsou s nimi spojené (28. 1. 2002, „Česko-slovenský sen“). Dokument zveřejnil server Euro.cz, který zároveň upozornil na skandální fakt, že znalec, který pomohl Babišovi v kauze Lovochemie, pracuje pro Agrofert.

Babišova můra 

Euro se ve svém článku (23. 3. 2017, „Babišova můra. Znalec, který řešil převzetí Lovochemie, dnes pracuje pro Agrofert“) podrobněji věnuje jedné z pasáží reportáže, a sice podezřelému převzetí Lovochemie Agrofertem, vyšetřovanému policií. „Po převzetí Lovochemie byl Andrej Babiš podezřelý z pěti trestných činů. Vyšetřování vyšumělo do ztracena. Klíčový znalec policie David Hrazdíra, na základě jehož posudků byl případ Lovochemie odložen, dnes vypracovává posudky pro firmy z holdingu Agrofert,“ píše Euro zde.

Ministr financí Andrej Babiš nedávno použil hrubou sílu a podal stížnost na tři reportáže České televize týkající se jeho podnikání. Nejde však o nic nového. Dokument České televize poukazuje na řadu problémů, které se v té době kolem Babišovy osoby nahromadily.

Bylo to v době, kdy se jméno Andreje Babiše začínalo skloňovat v širším veřejném povědomí. Psalo se o něm jako o jednom z nejmocnějších mužů českého průmyslu a o jednom z okruhu nových manažerů, kteří získali v ekonomice vliv za vlády sociální demokracie. Tedy v dobách „Palerma“, vůči kterému se dnes oligarcha tak rád s despektem vymezuje.

Dokument je pozoruhodný z řady důvodů. Jedním z autorů je redaktor Jiří Hynek, který v současné době působí spíše jako Babišův advokát. Téměř výlučně se věnuje kauzám, které jsou přímo či nepřímo v oligarchově zájmu. Jeho propojení na detektivy bývalého Šlachtova ÚOOZ a státní zastupitelství je více než zřetelné a často rozehrává hry, které přímo či nepřímo slouží zájmům hnutí ANO.

Minulost se Státní bezpečností

Reportáž v úvodu zmiňuje Babišovu podezřelou minulost v dobách totality, kdy začínal v jednom z tehdejších podniků zahraničního obchodu Petrimex. Proslulé estébáky prolezlé „pézetky“ shromažďovaly dokonale prověřené prominenty ekonomické sféry. Tehdejší člen komunistické strany Andrej Babiš sám v pořadu připustil, že „ti, co pracovali v podnicích zahraničního obchodu, tak vědí, že Státní bezpečnost byla součástí života podniku zahraničního obchodu“.

Jeho spor o vědomou spolupráci se Státní bezpečností, kde byl evidován pod krycím jménem Bureš, dosud neskončil. Bratislavský Ústav paměti národa trvá na tom, že přes rozhodnutí nejvyššího soudu byl Andrej Babiš agentem Státní bezpečnosti, a podal stížnost k ústavnímu soudu.

Reportáž se dále věnovala kauzám, které se v té době kolem Andreje Babiše vynořily v českých i slovenských médiích. Jednak vyšlo najevo, že deset let neplatil nájem za byt v jedné z bratislavských vil, kde soukromé majitelce dlužil 200 tisíc korun. Navíc koupil vilu, u které existovalo reálné podezření, že její bývalí majitelé byli napojeni na bratislavské podsvětí.

Vyšetřování převzetí Lovochemie

Autoři se následně dobrali k závažnějším tématům. Připomněli, že podnikání Andreje Babiše se ne vždy obešlo bez soudních sporů. V roce 1995 Babišův Agrofert čelil žalobě slovenského podniku Petrimex kvůli způsobu jeho převzetí. V té době prošetřovala policie Babišovy aktivity v souvislosti s majetkovými převody ve společnosti Lovochemie, kterou oponenti nejbohatšího Slováka, který se přemístil do České republiky, považovali za typické tunelování.

ČTK

V pořadu vystoupila i tehdejší litoměřická státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která odložený případ vrátila policii k došetření. Podle ní byla „ta věc odložena nezákonně a nedůvodně“. Kauza byla později za podivných okolností, kdy byla odebrána Lence Bradáčové, která byla přesunuta na krajské státní zastupitelství, zametena pod koberec.

Když v roce 2011 nastupoval na post Nejvyššího státního zástupce Pavel Zeman, avizoval přezkum několika desítek zásadních kauz, jejichž vyšetřování nebylo dotaženo do konce. Lovochemie mezi případy, které byly podrobeny přezkumu, podle informací z justičních kruhů nepatří.

V té době ještě nebyla kauza převzetí Lovochemie promlčena. O její zařazení do prověrek závažných případů se mohla přičinit i o rok později jmenovaná pražská Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Lovochemii se už ale nikdo do hloubky nevěnoval a případ je dnes údajně promlčen.

Nevýhodný prodej Unipetrolu a Aliachemu

Po kauze Lovochemie se reportáž věnovala podezřelým privatizacím státního majetku, zejména petrochemického gigantu Unipetrol. V té době už Zemanova vláda rozhodla, že Unipetrol dostane Andrej Babiš, kterému se už o dva roky dříve podařilo do tohoto státního podniku prosadit svoje lidi z jeho holdingu v čele s Pavlem Švarcem.

Pořad zmiňuje v té době velmi kritizovaná fakta, že nevyhrála nejlepší cenová nabídka, a navíc existovaly důvodné pochybnosti, že vítěz „české cesty“, tehdy prosazované zejména ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem, má problémy se zajištěním úvěru. To se nakonec později potvrdilo a Andrej Babiš s ostudou Unipetrol vrátil bez zaplacení.

Unipetrol však nebyl jedinou firmou, kde Zemanova vláda vyšla Andreji Babišovi vstříc navzdory zjevné ekonomické nevýhodnosti prodeje státního podílu v lukrativních průmyslových společnostech. Autoři zmínili i další Grégrem prosazený prodej podniku Aliachem do Babišových rukou, opět proti vůli a kritice tehdejšího ministra financí Pavla Mertlíka.

ČTK

Dokument České televize je pozoruhodnou sondou do počátků ekonomického vzestupu miliardáře Andreje Babiše, který v té době hojně těžil z klientelistických  vazeb na vládní struktury. Tedy z praktik, které dnes tak s oblibou kritizuje a vymezuje se vůči nim. Spolehlivě se dá tvrdit, že u zrodu „podnikatelské hvězdy“ Andreje Babiše stál tehdejší premiér Miloš Zeman a někteří jeho vlivní ministři. Jeho expanze později pokračovala za vlády Stanislava Grosse.

Současný vůdce hnutí ANO a ministr financí, který se ocitl v nesnázích, by přitom byl ze všeho nejraději, kdyby se o jeho kontroverzní minulosti vůbec nemluvilo. Jak je však vidět i v poslední době, kostlivců ve skříni má uskladněno víc než dost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner