Arabové v Izraeli to nemají snadné

Eric Drooker

Především je třeba říci, že ne všichni Arabové v Zemi izraelské jsou muslimové. A ne všichni „arabští“ křesťané se považují za Araby. Někteří za Aramejce. Aramejci byli jedním ze starověkých národů, k němuž se někteří izraelští křesťané hlásí: nepovažují se za Araby. Od roku 2014 mohou i oficiálně. To znamená, že v rubrice národnost mohou výraz „arabská“ změnit na „aramejská“.

První nově narozený Izraelec, který má v rodném listu napsáno, že je Aramejec, se jmenuje Jakob Rišo a do historie vstoupil v roce 2014 – ve dvou letech.obr-0

Přesně tak dlouho bylo nutné čekat, než bude příslušná legislativní norma schválena. Jeho rodiče, Šadi a Oksana, si raději počkali, než aby z něj udělali dočasně Araba.

Mezi iniciátory této změny patří řeckoortodoxní kněz Gabriel Naddaf, který se angažuje také v tom, aby izraelští Arabové, a také Aramejci, křesťanského vyznání sloužili v Obranném vojsku Izraele (IDF). Za tím účelem bylo při Křesťanské zmocňovací radě (CEC) zřízeno Izraelské křesťanské náborové fórum (ICRF), které vede izraelské Araby (a Aramejce) k tomu, aby vstoupili do IDF.

Pokud by to někomu čímsi „zavánělo“, nutno dodat, že celá tato aktivita je založena toliko na stoprocentní dobrovolnosti, neboť pro Araby (a Aramejce) není služba v IDF povinná (na rozdíl od Drúzů a Čerkesů). Nicméně otec Naddaf má za to, že křesťané v Izraeli by neměli užívat svých práv, ale také si plnit své povinnosti. Například bránit vlast, která jim garantuje (nejen) náboženskou svobodu (o jaké se nemuslimům v okolních muslimských zemích ani nesní).

Někteří arabští (aramejští) křesťané na to slyší a do IDF vstupují. Stejně tak izraelští muslimové. Jedni i druzí ovšem čelí nenávistným reakcím svých soukmenovců, kteří v tom spatřují zradu (demagogicky mluví o službě v „okupační armádě“). Izraelský stát k takovémuto podlému chování není ovšem slepý a hluchý.

V úterý večer (6/12) se konalo v Nazaretu výroční vánoční setkání CEC, kterého se zúčastnili také křesťanští vojáci IDF. Za vládu promluvila ministryně spravedlnosti Ayelet Šakedová.

obr-2

Přítomné ujistila, že uložila státnímu zástupci, aby prošetřil všechny případy podněcování proti křesťanským vojákům sloužícím v IDF.„Jsme s vámi v těchto těžkých chvílích. Nikdy vás neopustíme.“

Ministryně dodala, že členové křesťanského společenství sloužící v armádě představují naplnění vize prvního premiéra David Ben-Guriona.„Jste našimi partnery při obraně země a odstraňování bariér mezi Židy a křesťany, kteří společně obývají tuto zemi.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články