Lubomír Stejskal: Byla to jen otázka času aneb kdo si počká…

ČTK

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan | FOTO: ČTK

Ani to netrvalo tak dlouho, co jsem tu o tom psal – a Erdogan se chytil do vlastní propagandistické pasti. Černé na bílém to v neděli (28/8) napsalo několik českých serverů.

Toho dne bombardovali Turci cíle za svými hranicemi. Na severu sousední Sýrie. Cílem byli, podle Ankary, kurdští radikálové. Jakkoli se Turecké ozbrojené síly (TSK) dušují, že dělají vše pro to, aby se vyhnuly civilním obětem, nedaří se. Nedělní zpráva: zabito bylo nejméně 35 syrských civilistů.

Co to znamená? Že Turci neumí to, co se zdálo, že ovládají dokonale, soudě podle jejich nesmiřitelné kritiky Izraele v obdobných případech. Nedokáží se stoprocentně vyhnout civilním obětem.

Je možné namítnout: to ale neumí žádná armáda na světě. Samozřejmě – tam, kde se ve válečné zóně nacházejí civilisté, dochází mezi nimi k obětem na životech a ke zranění. Žel, je to krutá realita.

Když se to stane Turkům, zapíše se ono číslo (35 zabitých civilistů) do statistiky, údaj projde médii – a tím to v podstatě skončí.

Když se to stane při protiteroristické odvetě Izraelcům a v Pásmu Gazy zemřou arabští civilisté, strhne se hysterický povyk. A světe div se: jedním z nejhlasitějších kritiků Izraele je právě Turecko. Co zaznělo z Ankary naposedy, když poté, co byla z Pásma na Izrael vystřelena raketa a izraelské letectvo bombardovalo tamní teroristickou infrastrukturu, přičem byli dva civilisté zraněni? Standardní výlev erdoganovské propagandy. Připomeňme:

  • Útoky, které působí zranění nevinným palestinský civilistům, nejsou přijatelné bez ohledu na jejich důvod. Normalizace vztahů s Izraelem neznamená, že budeme mlčet tváří v tvář útokům proti palestinskému lidu.

Co dodat? Snad jen se Turků pozeptat: Co zranění a dokonce smrt nevinných syrských civilistů? To je přijatelné – bez ohled na důvod vašich operací v Sýrii? Máme mlčet tváří v tvář vašim útokům proti syrskému lidu?

A když už, milí Turci, nedokážete civilním obětem zabránit, což takhle nechat Izraelce na pokoji – a přestat s nekonečným kázáním vody a pitím vína plným doušky. To by ovšem musel Erdogan překročit svůj islamistický stín – a to dřív projde uchem jehly karavana sinajských dromedárů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner