Lubomír Stejskal: Čím se liší funkce pro Šlachtu v Celní správě od „trafik“ pro exposlance ODS?

Robert Šlachta (vlevo) a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, autoři absurdní konstrukce, že policie a prokurátoři jsou tu od toho, aby posuzovali, zda poslanci jednají v souladu se svým svědomím. (ČTK)

Robert Šlachta (vlevo) a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, autoři absurdní konstrukce, že policie a prokurátoři jsou tu od toho, aby posuzovali, zda poslanci jednají v souladu se svým svědomím. | FOTO: ČTK

Před časem Ivo Ištvan a spol. usoudili, že exposlanci Fuksa, Tluchoř a Šnajdr (FTŠ) se v souvislosti se vzdáním mandátu dopustili korupce, a soud je poslal do vazební věznice.

Připomeňme. Stalo se tehdy cosi (vládní úsporný balíček 2012), s čím poslanci nesouhlasili. Nechtěli se postavit proti vlastní straně, ale ani proti svému svědomí. Proto se vzdali poslaneckých mandátů. Ivo Ištvan a Robert Šlachta usoudili, že za tím byla korupce (tzv. trafiky či nabídka trafik) a tři exposlanci se dostali do soukolí vyšetřovací mašinérie. Jak to dopadlo, víme.

Uplynuly tři roky a opět se cosi stalo. Reorganizace policejních útvarů. Robert Šlachta, šéf ÚOOZ, s ní nesouhlasil, a proto od policie odešel. Nyní se dozvídáme, že ani on neskončil na úřadu práce, ale dostal – při pohledu zvenku se to může jevit jako trafika – vysoký post v Celní správě ČR.

Najde se nějaký Ištvan II, který plk. Šlachtu a ministra financí Babiše obviní z korupčního jednání?

Proč se ptám: Nelze si nepovšimnout jistých podobností. Jestliže existuje konstrukce, že FTŠ opustili poslanecké řady ODS proto, aby prošel vládní úsporný balíček, a za to měli získat „lukrativní“ posty ve státních firmách (a tím se měli dopustit korupčního jednání), proč by nemohla existovat také následující konstrukce?

Policejní prezidium představilo plán reorganizace elitních útvarů – vytvoření Národní centrály proti organizovanému zločinu. Proti němu ostře vystoupil plk. Šlachta (podobně jako FTŠ proti úspornému balíčku Nečasovy vlády) a oznámil, že od policie odchází. Co se však dělo dál? Neméně ostře byl proti reorganizaci i ministr Babiš: Oba tvořili jakýsi kritický dvojhlas ve snaze reorganizaci zabránit. Když se to nepodařilo a Robert Šlachta svůj boj prohrál, našel „trafiku“ u celníků. Tedy v instituci podřízené Babišovu ministerstvu financí.

Nesvádí to ke spekulaci, že plk. Šlachta byl prodlouženou rukou ministra Babiše v jeho politickém boji s ministrem vnitra Chovancem a že za to, jak si bude počínat, ba i hrozit odchodem od policie (ne právě srozumitelným), dostane v případě, že by skutečně odešel, lukrativní post ve státní správě, což se posléze stalo?

Netvrdím, že to tak je, ale, řečeno s bratry Slováky, zvonku to tak naozaj vyzerá.

Komentář vyšel na autorově blogu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]