Lubomír Stejskal: Co chtějí palestinští Arabové?

Eric Drooker

Jakou podobu by měl mít jejich stát? Na tuto otázku odpovídá výzkum veřejného mínění, který ve dnech 13. až 15. října uspořádala Al-Najah National University v Nábulusu na Západním břehu.

Dotazováno bylo 1362 respondentů z obou částí autonomie, tedy jak ze Západního břehu (WB), tak z Pásma Gazy (GS).

Výsledek šetření může do jisté míry překvapit.

  • 46 procent dotázaných, z toho 52 procent na WB a 36 procent v GS by dalo přednost palestinsko-jordánské konfederaci založené na dvoustátním principu se silnými institucionálními vazbami.
  • 36 procent respondentů (40/29,4) by preferovalo jako hranici linii příměří platnou v době před šestidenní válkou 1967, přičemž:
  • pouze 22 procent z nich (24/18) se by souhlasilo s drobnou územní výměnou (rozuměj s Izraelem).
  • A konečně 18 procent(19/16) respondentů vyslovilo souhlas s principem „jeden stát pro dva národy“, tedy pro Araby a Židy (myšleno na celém teritoriu někdejší mandátní Palestiny).

Jak patrno, v představách řadových palestinských Arabů existuje několik variant řešení, pokud jde o teritoriální uspořádání v rámci konečného mírového narovnání. Vezmeme-li do úvahy, že své představy má také židovské obyvatelstvo v Izraeli a v Judeji a Samaří, nezbývá než konstatovat, že jednání o vyřešení této části arabsko-izraelského konfliktu budou mimořádně složitá. Budoucí čas je na místě, neboť Izraelci stále čekají, až se reprezentace palestinských Arabů uvolí zasednout s nimi ke společnému stolu. Pozvání z Jeruzaléma k rozhovorům stále platí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články