Lubomír Stejskal: Co tomu říkáš, milý Západe?

Eric Drooker

Který sis tak pochvaloval jadernou dohodu s Íránem? A abys věděl, s kým máš, vlastně máme tu čest, připomenu něco, co poněkud tlumí nadšení ze zmíněné dohody.

Rúholláh Chomejní, zakladatel teokratického totalitního režimu vládnoucího v Íránu od roku 1979, ustanovil poslední pátek postního měsíce ramadánu jako Mezinárodní den Jeruzaléma. Letos připadl na 1. července.

Při té příležitosti íránští představitelé rádi řeční. Padají silná, ostrá a nenávistná slova – především na adresu demokratického Státu Izrael, který pro íránský náboženský a vojenský establishment představuje samotného Lucifera. Fanatická nenávist těmto lidem natolik zaslepuje úsudek, že zapomínají na to, že Izrael je součástí mezinárodního společenství a členským státem OSN. Pokud jeden členský stát OSN vyhrožuje druhému vymazáním z mapy, pak by se Spojené národy, pokud by byly co k čemu, měly vůči takovéto drzosti překračující všechny myslitelné hranice toho, jak se civilizované státy mají jeden k druhému chovat, rázně zakročit.

Jenomže Írán není v tomto smyslu civilizovanou zemí a OSN není co k čemu. Důkazem budiž nejnovější hlas nenávisti, který z Teheránu zazněl – a který svět vnímá div ne jako kuriozitu. Napadá mě, jaký povyk by se strhl, kdyby to bylo obráceně a vysoký představitel izraelské armády vyhrožoval Íránu vymazáním z mapy. To by se zejména světová levice mohla uvřískat.

V pátek prvního července přinesl íránský anglickojazyčný server PressTV titulek: „Íránský velitel: Sto tisíc střel Qaem v Libanonu namířeno na Izrael“. Tím velitelem je brigádní generál Hossein Salami, zástupce šéfa tamních Revolučních gard, elitní vojenské formace fungující vedle regulérní íránské armády a podléhající přímo Nejvyššímu vůdci – ajatolláhu Chameneímu.

Generál Salami držel řeč k věřícím během pátečních modliteb (1/7) a mimo jiné pravil: V současné době pouze v Libanonu je připraveno sto tisíc střel Qaem… A kdykoliv sionistický režim zopakuje své předchozí chyby se špatnou kalkulací, mohou tyto rakety sestoupit do srdce sionistického režimu a být předehrou velkého kolapsu v moderní době.“

Nejen to. Generál dodal, že desítky tisíc raket dlouhého doletu s různou destruktivní silou jsou umístěny v různých částech muslimského světa a připraveny jednou provždy vyhladit tu zlovolnou a černou skvrnu z politické mapy. Míněn je samozřejmě Izrael.

Když takto mluvil předchozí íránský prezident Ahmadínežád, mnozí nad tím mávli rukou jako nad rétorickým cvičením určeným domácímu publiku a tyto skandální výroky trestuhodně zlehčovali. Dnes je to tu znovu: S tím, že absolutně nepřijatelné a krajně nebezpečné vyhrůžky přicházejí od druhého nejvýše postaveného důstojníka elitních jednotek fanaticky oddaných tamnímu totalitnímu režimu.

Ptám se: So s tím, milý Západe, budeme dělat? To nejsou velkohubé žvásty nějakého teheránského propagandisty, ale slova velícího důstojníka! A jen tak na okraj: lze se pak divit izraelskému premiérovi Netanjahuovi, že kudy chodí, tam před íránskou hrozbou (i před podepsanou dohodou) do omrzení varuje?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články